Witaj na naszym kawowym blogu!

Najlepsza kawa z kawiarki – przepisy na małą czarną we włoskim stylu

Najlepsza kawa z kawiarki

Bez tego małego, smukłego dzbanka wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Kawiarka zwana zaparzaczem to sprzęt niezbędny w kuchni każdego kawosza. Nie jest zbyt kosztowny, nie zajmuje dużo miejsca, ale czy jest w stanie zastąpić ekspres do kawy? Na rynku dostępne są zaparzacze współpracujące z kuchenkami gazowymi, indukcyjnymi, ceramicznymi, a nawet mobilne do wykorzystania w podróży. Czy kawa z kawiarki jest zdrowa? Jak zaparzać, aby wydobyć z ziaren ich głęboki smak i aromat?

Kawiarka to tradycyjne włoskie urządzenie do parzenia kawy. Powstała w latach 30. XX wieku dzięki Antonio Bialettiemu, który stworzył projekt dwuczęściowego czajniczka do przyrządzania espresso w domu. Od tego czasu moka (inna nazwa kawiarki) przeszła ewolucję i obecnie jest dostępna w różnych wariantach.

Kawa mokka z kawiarki

Obsługa kawiarki jest prosta, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pozwalają na wydobycie optymalnego aromatu i mocy z parzonego napoju. Żeby napić się dobrego naparu z kawiarki, powinniśmy użyć świeżo palonej kawy, najlepiej nie starszej niż tydzień. Ekspres ciśnieniowy poradzi sobie z kawą spaloną nawet trzy tygodnie wcześniej, ale kawiarka ma z tym problem. Kawa przygotowana w kawiarce często ma gorzki posmak, któremu możemy przeciwdziałać przez wybór odpowiednich ziaren.

Aby sporządzić kawę o wyjątkowym smaku i aromacie, ziarna kawy trzeba zmielić drobniej niż do ekspresu przelewowego, ale grubiej niż do ciśnieniowego. Po zmieleniu kawa powinna przypominać wielkością kryształki cukru. Jeśli będzie zmielona za drobno, otrzymamy gorzki napój. Proporcja kawy do wody jest podobna do tej używanej przy parzeniu espresso, ale ciśnienie w kawiarce dochodzi do kilku barów. Tymczasem prawdziwe espresso potrzebuje co najmniej 8-9 barów. Jeżeli korzystacie z kuchenki gazowej, płomień powinien być skierowany na dno zaparzacza, a nie na jego ścianki.

Kawa z kawiarki – jak zrobić?

Kawiarka składa się z kilku części: zbiornika na wodę (dolna część kawiarki), sitka (umieszcza się w nim zmieloną kawę) oraz górnej komory, do której skrapla się zaparzona kawa. Na wstępie nalewamy wodę do zbiornika do wysokości nieco poniżej zaworka, ładujemy świeżo zmieloną kawę do pełna, wyrównujemy ją (ale nie ubijamy).  Dokręcamy mocno górną cześć i stawiamy na palnik (średni płomień).

Po kilku minutach kawa zaczyna się przesączać do górnego zbiorniczka. Gdy usłyszymy odgłos bulgotania (napój jest w stanie wrzenia), zdecydowanym ruchem zdejmujemy kawiarkę z palnika, aby zahamować proces ekstrakcji. Jeżeli zrobimy to zbyt wolno, kawa będzie miała przypalony smak. Na zakończenie przelewamy kawę do filiżanki, a jeśli będzie za mocna, możemy rozcieńczyć ją przegotowaną wodą. Ekstrakcja może trwać dłużej niż pięć minut, ale ziarna muszą być wtedy grubiej zmielone.

Kawa z kawiarki – przepisy

Aby sporządzić kawę w stylu moka americano, do świeżo zaparzonego napoju dodaj trochę gorącej wody (ilość w zależności od preferencji), przez co napar będzie dodatkowo słodszy. Mokę cappuccino przyrządzisz przy użyciu french pressu. W tym celu przelej do niego mleko w temperaturze około 60 st. C i ubij ręcznie. Następnie piankę przelej do dzbanka na mleko, zakręć, żeby pozbyć się bąbelków, po czym przelej do wcześniej przygotowanego naparu. Jeśli pijesz mleczne kawy, spień mleko i wlej do niego kawę prosto z kawiarki, a uzyskasz domowe latte macchiato.

Jeśli lubisz kawę na słodko, spróbuj cafe cubano. W tym celu potrzebujesz (sześć małych porcji) cztery łyżeczki cukru oraz ciemno wypalonej kawy. Na wstępie nalej wody do dolnej komory kawiarki, dodaj kawę i złóż wszystkie elementy. Postaw kawiarkę na małym ogniu. Przygotuj pojemnik z cukrem, by był na wyciągnięcie ręki. Nabierz na łyżeczkę pierwsze krople kawy, a gdy będzie pełna, przelej kawę z łyżeczki do cukru. Dokończ parzenie, a kiedy napar będzie gotowy, mieszaj łyżką kawę z cukrem dopóki nie utworzy się gęsta, spieniona masa. Cały czas mieszając, dodaj resztę kawy z kawiarki. Pianka zacznie unosić się na powierzchni. Na koniec przelej napar do małych kubków.

Kawa z kawiarki – czy zdrowa?

Kawa z kawiarki zawiera mniej przeciwutleniaczy niż kawa z ekspresu ciśnieniowego. W przypadku moki z kawiarki czas kontaktu wody z kawą jest krótki, a temperatura w miarę stała, dlatego do naparu nie przechodzi tak wiele związków podrażniających żołądek jak w przypadku dłuższego gotowania. Czy kawa z kawiarki jest zdrowa? Tak, ale pod warunkiem, że jest to urządzenie dobrej jakości.

Kawiarka jest zwykle wykonana z aluminium lub stali. Jeśli wybierzemy wersję wykonaną z tanich stopów, to istnieje ryzyko, że podczas parzenia do kawy będą uwalniały się z metali niebezpieczne związki, które mogą razem z napojem trafić do organizmu. Jeśli posiadasz tanie urządzenie, to możesz spodziewać się, że jakość naparu będzie słaba. Kwaśna kawa z kawiarki może też być efektem zbyt niskiej temperatury, zbyt krótkiego czasu parzenia czy niedostosowania grubości mielenia do metody parzenia.

Kawa z kawiarki – ile kofeiny?

Kawa z kawiarki charakteryzuje się intensywnym smakiem, który jest często utożsamiany z wysoką zawartością kofeiny. Nie jest to prawda. Wbrew powszechnemu przekonaniu napar z kawiarki zawiera mniej kofeiny od kawy z ekspresu przelewowego czy klasycznej zalewajki. Wynika to z czasu ekstrakcji kawy, który ze względu na wysokie ciśnienie jest w kawiarce stosunkowo krótki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…
Ekspres do kawy - dlaczego warto postawić na ekspres profesjonalny?

Ekspres do kawy - dlaczego warto postawić na ekspres profesjonalny?

Niezależnie od tego, czy planujemy otwarcie swojej kawiarni, czy chcemy unowocześnić swoje miejsce pracy –…
Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Jeśli nie chcesz wydawać tysięcy złotych na ekspres do kawy, a uwielbiasz cieszyć się poranną…