Witaj na naszym kawowym blogu!

Młynki do kawy – wszystko co musisz o nich wiedzieć?

close up of coffee grinder and beans
Kawa to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Młynek do kawy gwarantuje wydobycie pełni smaku z tego naparu.  Z artykułu dowiesz się: 
 • czym kierować się podczas wyboru młynka do kawy,
 • czy lepszy jest młynek żarnowy ceramiczny, czy stalowy,
 • jakie są wady i zalety młynka elektrycznego i ręcznego,
 • czy ekspress do kawy z młynkiem to dobre rozwiązanie do każdej kuchni. 
Dobrze dobrany młynek do kawy sprawia, że kawa zawsze smakuje idealnie. Jak wybrać optymalny model? Najważniejszą kwestią jest mechanizm rozdrabniający ziarna. Na rynku dostępne są młynki ostrzowe oraz żarnowe. Pierwsze z nich rozdrabniają kawę podobnie jak blender. Sprawia to, że kawałki kawy są nierówne i powstaje sporo pyłu kawowego. Przekłada się to gorszy smak napoju i szybsze zapychanie ekspresu. Z tego powodu dużo lepsze są młynki żarnowe, które rozcierają kawę na równe części, niczym w młynie. Żarna mogą być wykonane ze stali lub ceramiki. Pod kątem wytrzymałości lepsze są te stalowe. Lepiej jest też wybierać młynki elektryczne, które są szybsze i bardziej wydajne.    Zobacz również, jak zaparzyć najlepszą kawę czytając artykuł: Jak zmielić kawę?

Jaki młynek do kawy wybrać, aby spełniał nasze wymagania?

Niewiele osób interesuje tematyka młynków do kawy. To naturalne, że nie każdemu potrzebna jest wiedza na każdy temat. Problem pojawia się wtedy, kiedy zachodzi potrzeba wyboru odpowiedniego urządzenia. Na rynku jest naprawdę wiele modeli o odmiennej budowie i parametrach. Jaki młynek do kawy spełni wszystkie oczekiwania? Najważniejszą sprawą jest dobór mechanizmu odpowiadającego za mielenie ziaren. Na rynku dostępne są młynki ostrzowe oraz żarnowe. Te pierwsze wyposażone są w ostrza podobne do tych, które mają miksery. Takie rozwiązanie niestety nie pozwala na równomierne rozdrobnienie ziaren, co z kolei przekłada się na zmniejszenie aromatu kawy. Dzieje się tak, dlatego że nierównej wielkości kawałki w różnym stopniu nasiąkają wodą. Największe cząstki najprawdopodobniej w ogóle nie zdążą się zaparzyć i będą pływać na powierzchni napoju. Młynek wytworzy też sporo bardzo drobnych fragmentów, w postaci pyłu, który nie tylko zabrudzi filtry i pojemniki, ale również sprawi, że kawa będzie bardziej gorzka i cierpka.   Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór młynka żarnowego. Takie modele są droższe, jednak tylko one naprawdę mielą kawę. Ich mechanizm opiera się na rozcierających ziarna żarnach w kształcie stożka lub czasami spłaszczonym. W przypadku tego typu młynków bardzo istotna jest ich jakość. Wpływa ona na ilość pyłu kawowego, który powstaje podczas mielenia, a tym samym może odmienić smak naparu. Zwykle jakość młynka można ocenić po rodzaju żaren w nim zastosowanych. Lepsze modele będą wyposażone w żarna płaskie, co pozwoli na przygotowanie każdego rodzaju kawy, na przykład bośniackiej.  

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze młynka do kawy?

Poza wyborem mechanizmu mielącego jest jeszcze sporo cech, które powinien posiadać idealny młynek do kawy. Najczęściej są to właściwości, które ułatwią jego codzienną eksploatację i pozwolą na szybkie mielenie.  Najważniejsze cechy dobrego młynka:
 • płynna regulacja mielenia, 
 • pojemność zbiornika na zmielone ziarna,
 • łatwe rozkładanie w celu umycia, 
 • posiada profilowanie i wyżłobienia ułatwiające pewny chwyt,
 • można dosypać do niego ziarna bez konieczności rozkręcania całego urządzenia. 

Młynek żarnowy: ceramiczny czy stalowy? Który lepszy?

Najlepszy jest młynek do kawy określany jako żarnowy. Może mieć mechanizm wykonany ze stali lub ceramiczny. Stąd biorą się określenia: młynek ceramiczny i młynek stalowy. Który z nich będzie lepszy? Wszystko zależy od oczekiwań kawosza. Podstawową zaletą młynków ceramicznych jest nienagrzewanie się urządzenia. Pozwala to na zachowanie całości aromatu, który w wyższej temperaturze ulatnia się w znacznie większym stopniu. Inną istotną zaletą ceramicznych żaren jest możliwość precyzyjnej regulacji grubości mielenia. Główną wadą takich młynków do kawy jest powstawanie dużej ilości pyłu. To on odpowiada za gorzki smak kawy i przyspiesza zabrudzanie się ekspresu. Z tego powodu młynki ceramiczne używane są głównie do zaparzania kawy w kawiarkach, a także ekspresach przelewowych. Ceramiczne żarna są również mniej trwałe i naprawdę bardzo łatwo je uszkodzić. Nie poleca się więc ich osobom posiadającym zwierzęta lub dzieci.  Jak na tym tle wypadają młynki stalowe? Takie modele są przede wszystkim trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Ich mechanizm pozwala na precyzyjniejsze mielenie, co przekłada się na przygotowanie lepszej jakości naparu. Niestety żarna stalowe mają tendencję do nagrzewania się po zmieleniu kilku porcji kawy z rzędu. Znaczącą zaletą takich urządzeń jest mniejsza produkcja pyłu kawowego. To pozwala na szersze zastosowanie zmielonych ziaren, które z pewnością nie będą szybko zatykać ekspresu. Płynna regulacja pozwala na zastosowanie zmielonych ziaren w aeropressach, różnego rodzaju ekspresach i kawiarkach. coffee beans and coffee grinder on marble background

Czy elektryczny młynek do kawy lepiej sprawdzi się od młynka ręcznego?

Współcześnie najczęściej używa się elektrycznych młynków do kawy. Takie urządzenie w znacznym stopniu skraca czas mielenia i zapewnia najbardziej precyzyjne rozdrobnienie ziaren. Z drugiej strony klasyczny młynek do kawy, tzw. ręczny, jest nie tylko energooszczędny, ale i mniej podatny na uszkodzenia. Tradycyjne młynki często wybierane są również przez osoby ceniące unikalny klimat podczas przygotowywania naparu. Dzięki ręcznemu mieleniu picie kawy może stać się prawdziwym rytuałem, który będzie zapewniał maksimum przyjemności z picia. Z kolei nowoczesny młynek do kawy (elektryczny) jest wygodniejszy i zapewnia większy zakres grubości mielenia ziaren Główne zalety i wady obu rozwiązań znajdziesz w tabeli poniżej. 
Nazwa Zalety Wady
Młynek elektryczny  
 1. Szeroki zakres grubości mielenia, co pozwala na przygotowanie każdego rodzaju kawy. 
 1. Wymaga zasilania.
Młynek ręczny
 1. Niższa cena.
 2. Bezawaryjność.
 3. Łatwa obsługa.
 4. Przyjemny rytuał mielenia. 
 5. Oszczędność prądu. 
 6. Mniejsze rozmiary, niż w przypadku młynków elektrycznych. 
 1. Długość procesu mielenia.
 2. Konieczność użycia siły fizycznej.  
 3. Zwykle nie jest możliwe, aby zmielić ziarna naprawdę drobno, co jest ważne podczas przygotowywania włoskiej kawy

coffee set

Dobry ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem – czy jest rozwiązaniem optymalnym dla naszej kuchni?

Ekspres do kawy z młynkiem ma wiele zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie dużo oszczędność przestrzeni w kuchni. Takie rozwiązanie jest więc niezwykle przydatne w małych pomieszczeniach. Tego typu urządzenia sprawiają również, że przygotowanie kawy jest banalnie proste. Ich obsługa zwykle ogranicza się do wciśnięcia jednego przycisku. Wielu producentów gwarantuje również dużą precyzję w mieleniu, która pozwala na wydobycie wszystkiego, co najlepsze z ziaren. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nawet najlepsze kawy nie będą smakować dobrze, kiedy są nieprawidłowo zmielone. Ekspres do kawy ma jeszcze inną, naprawdę bardzo istotną zaletę. Mianowicie nie trzeba się martwić o temperaturę wody, która posłuży do przygotowania naparu. Niewiele osób wie, ale ten czynnik jest niezwykle istotny w procesie parzenia i w znacznym stopniu wpływa na ostateczny smak kawy.   Czym powinien cechować się dobry ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem? Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:
 • możliwość regulacji grubości zmielenia ziaren,
 • możliwość regulacji temperatury wody (opcja przydatna dla zaawansowanych kawoszy),
 • opcja preinfuzji, czyli wstępnego namaczania kawy przed zaparzeniem, w celu zwiększenia jej walorów smakowych,
 • sitko o średnicy 58 mm, które pozwala na optymalne zaparzanie, 
 • moc urządzenia,
 • łatwość czyszczenia,
 • jakość i rodzaj żaren, 
 • dodatkowe opcje, takie jak spienianie mleka. 

FAQ

Jakie cechy powinien mieć dobry młynek do kawy?

Jeżeli zależy nam na jakości przygotowanej kawy, zdecydowanie warto postawić na młynek żarnowy. Dobre modele posiadają również regulacje grubości mielenia, a ich konstrukcja pozwala na szybkie mycie. Ponadto zdecydowanie szybszy i precyzyjniejszy jest młynek elektryczny.

Czy warto zdecydować się na młynek żarnowy ceramiczny?

Młynki ceramiczne nie nagrzewają się, co pozwala na przygotowanie wielu kaw z rzędu, bez obawy o zmianę ich smaku. Jeżeli zależy nam jednak na niezwykle drobnym i precyzyjnym mieleniu ziaren lepiej wybrać młynek stalowy.

Czy młynek elektryczny jest lepszy od ręcznego?

Młynek elektryczny pozwala na drobniejsze zmielenie ziaren i jest dużo szybszy. Dzięki temu można za jego pomocą przygotować każdy rodzaj kawy, bez obawy o zmianę smaku naparu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsze mleko do kawy

Najlepsze mleko do kawy

Jak mówi tradycyjne tureckie przysłowie „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka…
Jak znaleźć idealną kawę?

Jak znaleźć idealną kawę?

Zastanawiasz się, jak znaleźć idealną kawę, która będzie doskonale odpowiadać Twoim gustom? Sklep z kawą…
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…