Witaj na naszym kawowym blogu!

Wpływ kawy na kreatywność – czy pomaga rozwijać talenty?

kawa a kreatywność

Kawa to napój, który towarzyszy nam każdego dnia – czy to o poranku, gdy dodaje nam energii na rozpoczynający się dzień, czy podczas ważnych wydarzeń, spotkań z rodziną lub współpracownikami oraz w biznesie. To produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu czy biurze. Jedni piją kawę ze względu na jej smak oraz aromat, a dla innych priorytetem jest jej korzystny wpływ na organizm. Bariści twierdzą, że kawa pomaga rozwijać talenty. Czy aby nie przesadzają?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, który zdobywa fanów aromatem i smakiem oraz właściwościami. Działa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie oraz pobudza do działania. Niektórzy uważają, że wysokiej jakości kawa potrafi zdziałać cuda, dlatego radzą, aby sięgać po nią w ciągu dnia. Byle z umiarem.

Jak działa kawa

Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznego naparu, który pozwala się zrelaksować i zyskać energię na resztę dnia. Kawę lubią amatorzy, jak i profesjonalni bariści, którzy podkreślają wszechstronne korzyści z picia kawy. Czy filiżanka małej czarnej wpływa na naszą produktywność? Mówi się, że kofeina zawarta w kawie pobudza układ nerwowy, powodując wzrost koncentracji oraz refleksu. Ile w tym mitów, a ile prawdy?

Ziarna kawa zawierają m.in. węglowodany, tłuszcze, wodę, białka, kwasy (chlorogenowy, linolowy, palmitynowy, octowy, cytrynowy i jabłkowy), minerały (głównie potas, wapń, magnez i fosfor, siarka, mangan i żelazo), witaminy, w tym B2, niacynę, kwas pantotenowy i B6 oraz aromaty. Najważniejszymi składnikami kawy są jednak alkaloidy, w tym kofeina. To substancja, która przenika z przewodu pokarmowego do krwi. Krążąc z nią po całym organizmie, blokuje receptory adenozyny, co skutkuje zwiększeniem wydzielania się adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny, które odpowiadają za przypływ sił witalnych.

Po wypiciu filiżanki kawy następuje wzrost ciśnienia oraz tętna, zmniejszenie senności, poprawa skupienia i koncentracji, rozszerzenie źrenic, przyśpieszenie produkcji hormonów oraz metabolizmu komórkowego. Obecne w ziarnach kawy kofeina, teofilina i teobromina działają na centralny układ nerwowy, przyśpieszając przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, czyli procesy myślowe. Kawa działa więc pobudzająco na umysł, pomaga w pracy, zwiększa pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację. Każdy smakosz wie także, że kawa ma działanie moczopędne.

Co to jest kreatywność

Na co dzień chętnie używamy słowa „kreatywność”, odmieniając je przez wszystkie przypadki. Niewiele osób zastanawia się jednak, co tak naprawdę znaczy. Intuicyjnie przeczuwamy, że osoba kreatywna to ktoś, kto tworzy coś nowego, a rezultatem kreacji może być obraz czy film lub idea.

Z wielu istniejących definicji kreatywności można więc wyciągnąć wniosek, że jest to proces umysłowy, który prowadzi do powstawania nowych koncepcji lub skojarzeń oraz powiązań z istniejącymi dotychczas koncepcjami. Myślenie kreatywne w efekcie końcowym prowadzi do uzyskania oryginalnych oraz bardzo korzystnych rozwiązań. Kreatywność to zatem nic innego jak zdolność do tworzenia nowego.

Jak kawa pobudza kreatywność

Czy kawa może pobudzać kreatywność?  Badania wykazały, że picie kawy może poprawić funkcje poznawcze, w tym zapamiętywanie informacji, przetwarzanie danych i rozwiązywanie problemów, wspomaga produktywność. Kofeina może pobudzać obszary mózgu związane z generowaniem pomysłów i rozwój talentu, co jest szczególnie przydatne w pracy twórczej. Kawa bywa źródłem inspiracji, po które sięgają artyści podczas tworzenia.

Kofeina zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może przyczynić się do zwiększenia aktywności neuronów odpowiedzialnych za twórcze myślenie. Trudno więc wykluczyć, że  wpływa na kreatywność, ale nie każdy odczuwa to działanie identycznie. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu na kofeinę.

Dla wielu osób picie kawy oraz delektowanie się jej smakiem jest sposobem na uspokojenie myśli. Kofeina może dodać energii i poprawić wydajność fizyczną. Kawa może działać jako naturalny antydepresant, poprawiając nasze samopoczucie, pomagając zwalczać zmęczenie i zmniejszając ryzyko depresji. Badania wykazują, że związki zawarte w kawie poprawiają zdolności pamięci długotrwałej oraz mają wpływ na opóźnianie i zapobieganie powstawania demencji.

Kawa na kiepskie samopoczucie

Kofeina łagodzi migrenowe bóle głowy, jest składnikiem leków przeciwastmatycznych, przeciwbólowych i pobudzających. Badania naukowe potwierdzają, że regularne picie dwóch lub trzech filiżanek kawy dziennie sprzyja poprawie samopoczucia. Właśnie dlatego wiele osób odczuwa przyjemność i pozytywne emocje podczas picia kawy. Z pewnością poprawia samopoczucie osobom narzekającym na niskie ciśnienie krwi.

Filiżanka małej czarnej sprzyja budowaniu koleżeńskich relacji, nawiązywaniu nowych znajomości wśród pracowników czy łagodzeniu stresu, rozluźnia i poprawia nastrój. Krótkie kilkuminutowe przerwy na kawę w ciągu dnia są wskazane w trosce o dobrą atmosferę w pracy. Kofeina może zwiększać produkcję dopaminy, hormonu, który jest związany z uczuciem radości i satysfakcji.

Jednak kawa wypijana w zbyt dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 300 mg na dobę, a dawka lecznicza 200 mg, co stanowi ekwiwalent około czterech kaw espresso, trzech filiżanek kawy rozpuszczalnej, dwóch filiżanek kawy mielonej i około 20 filiżanek kawy bezkofeinowej. Zakłada się, że śmiertelna dawka kofeiny wynosi 192 mg na kilogram masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa ekologiczna - czym kawa bio różni się od zwykłej?

Kawa ekologiczna - czym kawa bio różni się od zwykłej?

Czy pijąc poranna kawę zastanawialiście się, skąd się bierze i jak jej produkcja wpływa na…
Kawa do storczyków - sprawdzony domowy nawóz z fusów!

Kawa do storczyków - sprawdzony domowy nawóz z fusów!

Nigdy nie wyrzucaj fusów z kawy! Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie piją kawę,…
Kawa lavazza - jaki ma smak i czy warto ją pić?

Kawa lavazza - jaki ma smak i czy warto ją pić?

Kawa marki Lavazza jest powszechnie znana. Cieszy się popularnością w wielu domach. Jak smakuje? Czy…