Witaj na naszym kawowym blogu!

Biznes plan kawiarni – co musimy wiedzieć przed otwarciem własnej kawiarni?

  Biznesplan kawiarni musi zawierać w sobie nie tylko analizę kosztów, lecz powinien być prawdziwą wskazówką dla przedsiębiorcy. Z artykułu dowiesz się:
  • od czego zacząć planowanie kawiarni,
  • jakie są rodzaje kawiarni,
  • co musi się znaleźć na wyposażeniu kawiarni,
  • ile kosztuje założenie własnej kawiarni,
  • jakie są zalety prowadzenia własnej kawiarni?
Własna kawiarnia to marzenie miłośników małej czarnej w różnych odmianach. Niektórzy kojarzą ją z nieco bajkową scenerią, która przywołuje zapach świeżo palonych ziaren, inni wybierają nowocześniejszą wersję, chcąc serwować głównie wysokiej jakości napoje na wynos. Niemniej jednak należy pamiętać, że otwarcie i prowadzenie kawiarni wiąże się z wieloma formalnościami i koniecznością podjęcia istotnych decyzji biznesowych. Kluczem do sukcesu jest więc stworzenie dobrego biznesplanu, który będzie stanowił swoistą wskazówkę dla przedsiębiorcy. Czytaj także: Jak sfinansować zakup firmowego ekspresu do kawy?

Od czego zacząć planowanie kawiarni?

Założenie kawiarni wydaje się prostym zadaniem, tymczasem już na samym początku musimy podjąć szereg kluczowych decyzji, które mogą zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Kawiarnia musi być położona w miejscu łatwo dostępnym dla klientów, lecz jednocześnie stosunkowo daleko od potencjalnej konkurencji. Na myśl przychodzą przede wszystkim centra miast, jednak pamiętajmy, że w większości przypadków funkcjonuje tam całkiem sporo kawiarni. Czasami lepiej wybrać więc inną lokalizację, na przykład w okolicy biznesowej czy przy osiedlu mieszkalnym. Na dobrą kawę zawsze znajdzie się czas, czy to w pracy, czy po godzinach. Następnie będziemy musieli zastanowić się, w jaki sposób sfinansujemy kawiarnię. Przede wszystkim będziemy musieli sięgnąć po oszczędności, choć możemy też rozważyć ubieganie się o dotację, leasing czy kredyt. Zastanówmy się też nad menu – obecnie większość kawiarni serwuje nie tylko napoje, lecz również ciasta czy drobne przekąski. Na początek wystarczy kilka, jednak dobrze, aby były one dostępne dla klientów. Ważny jest też wybór formy prowadzonej działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania.

Jakie są rodzaje kawiarni?

Kawiarnia to przede wszystkim miejsce spotkań towarzyskich. Otwierając własną, warto poznać poszczególne jej rodzaje i zdecydować, który z nich sprawdzi się w naszym przypadku. Najpopularniejsze rodzaje kawiarni wraz z charakterystyką przedstawia poniższa tabela:
Rodzaj kawiarni Charakterystyka
W lokalu zamkniętym, ewentualnie z ogródkiem letnim Klienci mogą wypić kawę na miejscu (latem również w ogródku) oraz zamówić napój na wynos.
Z przekąskami Klient może zamówić nie tylko kawę, lecz również ciasto, kanapkę czy sok świeżo wyciskany.
Serwująca wyłącznie kawę na wynos Tego typu kawiarnie przypominają foodtrucki – serwowana jest w nich kawa wyłącznie na wynos, nie ma natomiast możliwości wypicia napoju na miejscu.
Prowadząca działalność rozrywkową W lokalu odbywają się spotkania tematyczne, wieczorki taneczne lub zostaje zaaranżowany specjalny kącik czytelniczy.
W Polsce największą popularnością cieszą się kawiarnie z przekąskami, w których można wypić ulubiony napój, a dodatkowo spróbować różnego typu słodkości czy nawet drobnych przekąsek wytrawnych. Coraz więcej można też usłyszeć o kawiarniach w stylu ekologicznym, w których praktycznie nie używa się plastiku, a kawa na wynos serwowana jest wyłącznie w kubkach własnych klientów.

Jakie wyposażenie musi mieć każda kawiarnia?

Otwarcie kawiarni wiąże się z koniecznością zakupu niezbędnego sprzętu, i to bez względu na to, jaki dokładnie rodzaj lokalu wybierzemy. Jako pierwszy na myśl przychodzi ekspres do kawy – rzeczywiście, trudno prowadzić tego rodzaju działalność bez dobrego ekspresu. Pamiętajmy, że urządzenie dla kawiarni musi spełniać o wiele surowsze standardy – w przeciwnym razie odmówi nam posłuszeństwa już po kilku miesiącach. Dodatkowo na wyposażeniu lokalu musi znaleźć się młynek do kawy – w to akcesorium często wyposażony jest sam ekspres, jednak warto mieć również model zapasowy. W kawiarniach można dziś napić się nie tylko kawy, lecz również herbaty, dlatego dobry lokal musi być wyposażony w dozownik gorącej wody oraz dozownik herbaty mrożonej. Bardzo istotna jest również wyciskarka do soków oraz blender do lodu. Otwierając kawiarnię, musimy wyposażyć ją dodatkowo w:
  • szafy chłodnicze,
  • szafy podblatowe,
  • kostkarkę do lodu,
  • witrynę chłodniczą,
  • zmywarkę,
  • zlew 3-komorowy,
  • dzbanki do spieniania mleka,
  • tampery do kawy,
  • odbijaki,
  • miarki i łyżeczki,
  • wagę kuchenną,
  • termometr do spieniania,
  • timer,
  • kubki i filiżanki do kawy,
  • sitka do herbaty,
  • przyborniki na dodatki,
  • kosze na odpady,
  • środki czyszczące,
  • produkty do przygotowania kawy czy herbaty (kawa, syropy, itp.).
Lista rzeczy, które będą potrzebne już od pierwszego dnia, jest więc stosunkowo długa. Nie można zapominać, że zobowiązani będziemy także do zakupienia innych produktów, co wynika z kwestii sanepidowskich. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalistycznych środkach ochrony i higieny.

Ile kosztuje założenie własnej kawiarnia?

Koszt założenia kawiarni jest dosyć wysoki. Na początek będziemy bowiem potrzebować nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również stolików czy krzeseł, a także elementów dekoracyjnych, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy serwować wyłącznie napojów na wynos. Szacuje się, że budżet minimalny wynosi tutaj około 30 tysięcy złotych, lecz specjaliści są zdania, że wydatkować będziemy musieli nawet dwa razy tyle. Skąd wziąć pieniądze na start? Biznes plan kawiarni powinien zawierać przede wszystkim zapisy dotyczące tego, w jaki sposób sfinansujemy zakup podstawowego sprzętu i akcesoriów. Pamiętajmy, że w początkowej fazie nie będziemy generować przychodów, a jedynie koszty, które okazują się znaczące. Możemy natomiast skorzystać z:
  • dotacji celowej – najczęściej przyznają ją Urzędy Pracy i może opiewać nawet na kwotę 30 tysięcy złotych;
  • kredytu dla nowo powstałych firm – początkujący przedsiębiorcy mogą w ten sposób pozyskać około 20 tysięcy złotych;
  • leasingu – w leasing najlepiej wziąć najdroższy sprzęt, czyli wysokiej klasy ekspres do kawy.
Nie sposób jednak mówić o założeniu własnej kawiarni, jeśli nie posiadamy oszczędności. Już samo wyposażenie kawiarni wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, natomiast każda instytucja finansująca będzie od nas wymagała swoistego wkładu własnego. Oczywiście, możemy posiłkować się też pożyczką od znajomych czy rodziny, którą zwykle spłaca się na preferencyjnych warunkach.

Zalety posiadania własnej kawiarni

Posiadanie własnej kawiarni to przede wszystkim doskonały pomysł na biznes i ucieczkę od etatu. Bez względu na to, jaki rodzaj kawiarni wybierzemy, możemy serwować klientom pyszny napój, który będziemy modyfikować na wiele sposobów. Prowadzenie działalności w tym zakresie to świetny sposób na uwolnienie swojej weny twórczej, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają kawowe eksperymenty. Warto wspomnieć też o profitach natury finansowej. Początkowo musimy liczyć się z wysokimi wydatkami i stosunkowo niewielkimi przychodami, jednak z czasem może okazać się, że nasza kawiarnia przynosi niemałe zyski. Prowadzenie własnego biznesu daje także ogromną satysfakcję zawodową, dzięki której chętnie przychodzimy do pracy nawet w ponury, deszczowy dzień. Spełnienie w tym zakresie jest niemniej ważne, jak w kontekście życia rodzinnego. Pamiętajmy jednak, że sukces można odnieść wyłącznie wtedy, gdy kawa jest naszą prawdziwą pasją, którą chcemy dzielić się z innymi.

Jak przygotować biznesplan kawiarni?

Przygotowując biznesplan kawiarni, skupiamy się na analizie kosztów oraz przychodów. Wybieramy także menu, zastanawiamy się nad formą prowadzonej działalności oraz sprzętami, jakie będziemy musieli zakupić.

Ile kosztuje otwarcie własnej kawiarni?

Otwarcie własnej kawiarni to koszt około 30–60 tysięcy złotych, w zależności od wielkości lokalu czy jego umiejscowienia. Wydatki możemy sfinansować z oszczędności własnych, dotacji, kredytu lub posiłkując się leasingiem.

Kto powinien pomyśleć nad otwarciem własnej kawiarni?

Otwarcie własnej kawiarni to pomysł dla osób, które nie boją się nowych wyzwań i są gotowe do ciężkiej pracy. Jednocześnie muszą pasjonować się kawą, tak aby stale rozwijać swój biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Kawa to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Młynek do kawy gwarantuje wydobycie pełni smaku z…
Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Wiele osób na całym świecie nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Jest…
Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Choć praca zdalna przynosi wiele korzyści, to jednocześnie może wiązać się z trudnościami. Właściwie zorganizowany…