Witaj na naszym kawowym blogu!

Czy kawa szkodzi nerkom?

Powszechnie uważa się, że kawa ma niekorzystny wpływ na nerki. Czy ta informacja jest prawdziwa? Przekonaj się sam! 

Z artykułu dowiesz się:
  • jaki wpływ na zdrowie ma kawa,
  • czy kawa powoduje powstawanie kamieni nerkowych,
  • jakie ilości kawy działają korzystnie na nerki,
  • kto powinien unikać spożywania dużych ilości kawy.
Zobacz również: Dlaczego warto pić kawę z cykorii? Cykoria i jej właściwości lecznicze. Poranny kubek gorącej czarnej kawy to sposób na szybkie i energiczne rozpoczęcie dnia. Wiele osób nie wyobraża sobie wręcz innego sposobu na obudzenie się i dalsze działanie. Spożywanie kawy ma wiele zalet, jednak niestety może również nasilać objawy niektórych chorób. W powszechnej opinii może ona np. niekorzystnie działać na nerki i powodować powstawanie kamieni nerkowych. Czy tak jest w istocie? W dzisiejszym artykule rozwiewamy wątpliwości w tym temacie.

Ogólny wpływ kawy na zdrowie – o czym warto wiedzieć?

Na przestrzeni dziesięcioleci powstało wiele badań naukowych mających określić szkodliwy wpływ kawy. Wiele z nich w istocie potwierdziło pewne negatywne cechy tego naparu, jednak zdecydowanie więcej jest badań wskazujących na korzyści zdrowotne umiarkowanego picia kawy. Podkreślamy jednak, że szczególnie istotne jest w tym przypadku umiar. Zaleca się nieprzekraczanie 3-4 filiżanek napoju dziennie u osób zdrowych. Prawdą jest również, że samo picie kawy nie przyniesie wielu pozytywnych efektów. Tylko zróżnicowana, zdrowa dieta oraz ruch mogą zapewnić dobre samopoczucie i zmniejszyć ryzyko chorób. Główne wady picia kawy:
  • możliwość uzależnienia od kofeiny,
  • możliwość podrażnienia żołądka,
  • zaburzenia snu.
Zalety picia kawy:
  • mniejsze ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz stanów przed cukrzycowych,
  • mniejsze ryzyko chorób wątroby,
  • prawdopodobne obniżenie ryzyka raka i chorób serca,
  • poprawa samopoczucia,
  • poprawienie koordynacji ruchowej,
  • większa koncentracja,
  • poprawa zdolności umysłowych.czy kawa szkodzi2

Czy kawa spożywana w nadmiarze może powodować kamienie nerkowe?

Kawa w znacznym stopniu wpływa na układ pokarmowy. Objawami tego działania jest między innymi częstomocz oraz przyspieszenie perystaltyki jelit. Z tego powodu warto zastanowić się nad pytaniem, czy kawa szkodzi nerkom? Przyjrzyjmy się faktom i badaniom, które analizowały tę kwestię. Ogólny wpływ kawy na nerki jest pozytywny. Picie tego naparu w rozsądnych ilościach oddziałuje na przysadkę mózgową, która wydziela mniej wazopresyny. Hormon ten związany jest z regulacją nawodnienia organizmu. Jego zmniejszone wydzielanie powoduje częstsze oddawanie moczu. To z kolei zapobiega gromadzeniu się wody, co korzystnie wpływa na pracę nerek oraz cały organizm. Ochronne właściwości wykazują również inne związki zawarte w kawie. Szczególnie dobrze działają zawarte w niej antyoksydanty (kwas chlorogenowy i trygonelina). Substancje te mają wpływ na zapobieganie szkodliwości wpływu wolnych rodników, poprawiają przepływ krwi przez narządy, a także pozwalają z redukowanie stanów zapalnych. Te właściwości pozwalają na lepszą wydolność nerek i ich ochronę.

Czy czarna kawa szkodzi nerkom w przypadku kamicy nerkowej 

Wszelkie badania i analizy przeprowadzane są zazwyczaj na osobach, które piją kawę bez dodatków. W wielu przypadkach nie bierze się również pod uwagę sposobu jej zaparzania. Może być ona przygotowywana z kapsułek lub w kawiarce. Ważne jedynie, żeby była prawdziwa i wypijana w postaci czarnej. Dokładnie taki warunek miały przeprowadzone ostatnio badania, których celem było poznanie wpływu kawy na nerki oraz powstawanie kamieni nerkowych. Wyniki pokazały, że umiarkowane picie tego napoju w klasycznej postaci nie tylko pomaga chronić nerki. Badacze stwierdzili również, że kawa nie musi być ograniczana przez osoby cierpiące na kamicę nerkową. Dotyczy to jednak pacjentów cierpiących na odmiany choroby inne niż szczawianowa. Ci bowiem powinni unikać produktów bogatych w szczawiany oraz napojów kawowych. Dokładnie takie same zalecenia dotyczą pacjentów ze skłonnością do kamicy szczawianowej.

 Jakie ilości kawy mogą działać ochronnie na nerki i obniżać ryzyko rozwoju cukrzycy?

Omawiając zagadnienie picia kawy a nerek, nie można zapomnieć o umiarze. Ogólnie przyjęło się, że bezpieczną ilością dzienną są 3 filiżanki. Taka dawka została określona przez naukowców jako bezpieczna i korzystna dla zdrowia. W niedawnych badaniach stwierdzono, że spożywanie 2-3 filiżanek kawy znacznie obniża prawdopodobieństwo ciężkiej niewydolności nerek. Zauważono również, że spożywanie nawet niewielkich ilości naparu dziennie obniża to ryzyko o 11%. Naukowcy przeprowadzili analizę na grupie około 15 tys. uczestników, co jest ilością sporą, jednak jak podkreślają, zagadnienie wymaga dalszych badań. Wiele prac naukowych pokazuje również korzystny wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Ilości kawy, jakie powinno się profilaktycznie wypijać, są takie same, jak w przypadku ochrony nerek. Naukowcy zalecają wypijać profilaktycznie maksymalnie 3 filiżanki dziennie. Ilość ta dotyczy oczywiście osób zdrowych i pełnoletnich. Pozostali powinni znacznie ograniczać spożycie kawy lub całkowicie z niej zrezygnować.   czy kawa szkodzi3

Kto powinien uważać na działanie kawy?

Pozytywne skutki picia kawy są naprawdę imponujące, jednak spożywanie tego naparu może być również niebezpieczne. Jakie konsekwencje niesie to dla osób chorych? Niepokojące objawy obejmują przede wszystkim zaostrzenie stanów chorobowych. Często są to również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha czy biegunki. To jednak niejedyne objawy. W tabeli poniżej znajdziesz informacje o dolegliwościach, które wymagają znacznego ograniczenia spożycia kawy.
Choroba Konsekwencje picia kawy Bezpieczna ilość
Zespół jelita drażliwego Biegunka, bóle brzucha 1 filiżanka
Arytmia serca Kołatanie serca 2 filiżanki
Nadczynność pęcherza moczowego  Zaostrzenie stanu chorobowego  1 filiżanka lub mniej
Jaskra i skłonność do niej Wystąpienie lub pogorszenie choroby 2 filiżanki
Zaburzenia snu Bezsenność 1-2 filiżanki najlepiej przed południem
Biegunki i wrażliwy żołądek Bóle brzucha, zaostrzenie biegunek 1-2 filiżanki
Kobiety w ciąży Zaburzenia rozwoju dziecka Maksymalnie 2 filiżanki  
Poza wymienionymi grupami chorych kawy nie powinny oczywiście pić dzieci i młodzież. Napój ten w małych ilościach można podawać od około 14 roku życia. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego dziecka. Ważne jednak, aby podopieczny miał już za sobą początkowy etap dojrzewania. Naukowcy przestrzegają jednak, że nawet w takim przypadku nie powinno się przekraczać ilości 100 mg kofeiny dziennie.

Bibliografia

  1. Girardat-Rotar, L., Puhan, M. A., Braun, J., & Serra, A. L. (2018). Long-term effect of coffee consumption on autosomal dominant polycystic kidneys disease progression: results from the Suisse ADPKD, a Prospective Longitudinal Cohort Study. Journal of nephrology31(1), 87-94.
  2. Surma, S., Romańczyk, M., Filipiak, K. J., & Lip, G. Y. (2022). Coffee and cardiac arrhythmias: Up-date review of the literature and clinical studies. Cardiology journal.
  3. Yuan, S., & Larsson, S. C. (2022). Coffee and caffeine consumption and risk of kidney stones: a mendelian randomization study. American Journal of Kidney Diseases79(1), 9-14.

FAQ

Czy kawa powoduje powstawanie kamieni nerkowych?

Kawa ma działanie moczopędne, które pomaga regulować pracę nerek. Oznacza to, że umiarkowane ilości kawy zapobiegają kamicy nerkowej. Nawet małe ilości kawy nie są wskazane jedynie u chorych z kamicą szczawianową.

Kto powinien ograniczyć spożywanie kawy?

Picie kawy powinny ograniczyć kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami snu, jaskrą, cierpiący na biegunki i dolegliwości żołądkowe oraz z nadczynnością pęcherza moczowego. Na napar muszą również uważać osoby ze skłonnościami do tych chorób.

Jaki wpływ na zdrowie ma kawa?

Kawa zawiera naturalne antyoksydanty, które korzystnie działają na cały organizm. Zapobiegają między innymi chorobie nerek, cukrzycy typu 2, chorobom serca, parkinsonowi, Alzheimerowi i działają przeciwzapalnie i antystarzeniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica czy Robusta? Wybór odpowiedniej kawy to nie tylko kwestia smaku, ale także doświadczenia, które…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…