Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Filiżanka naparu w codziennej diecie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dzięki obecności kofeiny kawa działa pobudzająco na organizm. Na krótko podnosi ciśnienie, przyspiesza akcję serca, organizm staje się lepiej dotleniony, zanika uczucie zmęczenia. Ile kofeiny ma kawa sypana, a ile z ekspresu czy rozpuszczalna? To dobre pytania, jeśli zdajemy sobie sprawę, że w związku z nadużywaniem kofeiny można mieć różne problemy.
Kawa jest napojem popularnym w każdym zakątku świata. Nawet dziecko wie, że zawiera dużą dawkę kofeiny, naturalnej substancji pobudzającej. Ten organiczny związek chemiczny (alkaloid purynowy) występuje nie tylko w ziarnach kawy, kakaowca, owocach guarany, liściach herbaty i yerba mate, ale w kilkudziesięciu innych roślinach.
Kofeina w stanie czystym jest białym, gorzkim proszkiem. Zawiera znaczne ilości teobrominy, która rozszerza naczynia krwionośne i wpływa pozytywnie na pobudzenie organizmu, a tym samym na
wzrost koncentracji, refleksu i poprawę nastroju. Poprzez działanie na korę mózgową powoduje lepsze skupienie uwagi,
zmniejsza zmęczenie i senność. Regularne picie naparu z ziaren kawowca wpływa pozytywnie m.in. na kości, mięśnie, serce, ciśnienie krwi oraz procesy przemiany materii i regulacji poziomu cukru.
Jak działa kofeina w kawie
Niektóre badania wskazują, że kofeina poprawia logiczne myślenie i pamięć. Jest stosowana w lekach przeciwbólowych, dlatego wykorzystuje się ją w preparatach przeciwbólowych czy przeciwmigrenowych. Łagodzi napięcie oraz wpływa na uwalnianie dopaminy, hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia. Kawa jest źródłem antyoksydantów, które działają przeciwnowotworowo. Picie zaparzonych ziaren poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca, z jej cennych właściwości korzysta także wątroba.
Kawa sprawdza się w profilaktyce niektórych chorób. Według badań naukowych, jej regularnie picie zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, Alzheimera oraz cukrzycy typu 2. Zalety picia kawy dostrzegą osoby chorujące na astmę, gdyż obniża ona częstotliwość i siłę ataków duszności. Kofeina przyspiesza metabolizm, co pomaga spalić tkankę tłuszczową. Często wykorzystuje się ją do produkcji
suplementów diety wspomagających odchudzanie.
Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie kawy może prowadzić do problemów z bezsennością, niestabilnością emocjonalną, nagłymi spadkami energii, drżeniem rąk czy nieprzerwanym niepokojem.
Nadużywanie kofeiny zawartej w kawie może być przyczyną silnego uzależnienia. W razie odstawienia osoba uzależniona spotka się z takimi objawami, jak bóle głowy, drażliwość, problemy z koncentracją czy nadmierne zmęczenie.
Ile kofeiny ma kawa
Ile kofeiny zawiera kawa? Zawartość kofeiny w kawie zależy od kilku czynników. Ma na to wpływ odmiana kawy, typ ziaren czy sposób zaparzenia. Arabica ma stosunkowo niewiele kofeiny, bo około 1 proc. swojej masy, podczas gdy robusta 2-4 razy więcej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość kofeiny w kawie jest stopień palenia. Kawy mocno palone, których barwa jest ciemnobrązowa, tracą podczas termicznej obróbki większą część tej substancji. Tymczasem kawy palone lżej, których kolor jest jasnobrązowy, a smak bardziej delikatny, mają więcej kofeiny.
Za optymalną ilość kofeiny, która zwiększa możliwości wysiłkowe organizmu, uważa się dawkę 3-6 mg na kilogram masy ciała. Czy 800 mg kofeiny to dużo? Dla zdrowej dorosłej osoby bezpieczna dzienna dawka kofeiny wynosi około 400 mg. Odpowiada to mniej więcej 4-6 filiżankom kawy. Zbyt wysokie dawki kofeiny obniżają wydajność organizmu, a także powodują drgawki mięśni i uczucie niemocy.
Przyjmuje się, że dawka lecznicza dla osoby dorosłej wynosi 200 mg na dobę, co stanowi ekwiwalent około czterech kaw espresso, trzech filiżanek kawy rozpuszczalnej, dwóch filiżanek kawy mielonej i około 20 filiżanek kawy bezkofeinowej. Zakłada się, że śmiertelna dawka kofeiny wynosi 192 mg na kilogram masy ciała.
Ile kofeiny ma kawa z 2 łyżeczek? Łyżeczka kawy mielonej zawiera przeciętnie około 50 mg kofeiny. Ile to jest 200 mg kofeiny? Tyle kofeiny znajduje się w około dwóch filiżankach espresso lub jednej filiżance zwykłej kawy parzonej. Ile kofeiny ma kawa sypana? Kawa sypana, czyli po prostu zalewana gorącą wodą mielona kawa, zawiera mniej kofeiny niż kawa parzona pod ciśnieniem. W kawie sypanej średnio jest ok. 50 mg kofeiny.
Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna
Kawa rozpuszczalna jest doceniana za łatwość i szybkość przygotowania, a przez wielu za łagodny smak. Niektórzy jednak uważają, że to trucizna. Prawda leży pośrodku. Kawa rozpuszczalna nawet mająca najlepsze recenzje może być szkodliwa dla zdrowia, jak i wywierać korzystny wpływ na zdrowie.
Produkowana jest z ziaren kawy, które są wypalane, a następnie drobno mielone i zaparzane w niewielkiej ilości wody w temperaturze 60-180 st. C z użyciem wysokiego ciśnienia. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż „zwykła”. W jednej filiżance takiego napoju mieści się 30-60 mg kofeiny.
Ile kofeiny ma kawa z ekspresu
Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż kawa parzona z mielonych ziaren. Przeciętnie espresso ma około 200 mg kofeiny, ale powyższe dane nie uwzględniają takich czynników, jak gatunek kawy oraz jakość sprzętu użytego do przygotowania napoju. W praktyce kawy z ekspresu mogą mieć 55-85 mg na 100 ml, ale wysokiej klasy ekspresy zapewniają wysoką jakość parzenia, dzięki czemu kofeina zostaje zachowana w większych dawkach.