Podczas upałów często sięgamy po kawę na zimno. Staramy się o orzeźwienie, choć spotkamy się z opiniami, że kawa odwadnia i wypłukuje z organizmu elektrolity. Strachy na lachy! Kawa może nam tylko pomóc zadbać o nawodnienie, a dzięki schłodzeniu łatwiej o koncentrację. Trzeba jednak pić ją z umiarem, szczególnie gdy towarzyszą jej różne dodatki, np. lody, syropy czy bita śmietana. Każdy z nich jest kaloryczny w przeciwieństwie do kawy, która bez dodatków prawie nie ma kalorii.
Czy można pić kawę w upały? Zdaniem lekarzy, picie kawy w umiarkowanych ilościach nie wpływa negatywnie na równowagę wodno-elektrolitową. Kawa nie wypłukuje też magnezu z organizmu, gdyż sama w składzie ma niewielką ilość magnezu, potasu i niacyny. Filiżanka kawy poprawia koncentrację, co może przydać się w podróży samochodem. Należy jednak dbać o umiar (3-5 filiżanek dziennie).
Na skróty
Kawa na zimno
W upalne dni Grecy piją frappe, co z języka francuskiego oznacza „bity” lub „mrożony”. Kawa frappe jest zrobiona najczęściej z połączenia ubitej rozpuszczalnej kawy z mlekiem, cukrem i odrobiną wody oraz kostkami lodu. Czasami powstają frappe z mlekiem lub kawa mrożona z lodami waniliowymi, co smakuje szczególnie dobrze na bulwarze przy plaży. Ze względu na stopień słodkości rozróżniamy frappe bez cukru (skieto), średnio słodką (metrio) – najczęściej z jedną łyżeczką cukru oraz słodką (gliko) – z dwoma łyżeczkami cukru. Grecka kawa mrożona z jeszcze większą ilością cukru nazywa się poli gliko.
Kawa typu frappé powstaje zazwyczaj na bazie kawy rozpuszczalnej. Jest łagodna w smaku, mniej obciąża żołądek, zawiera niewiele kofeiny. Niekiedy greckie frappe przyrządza się z espresso, ale wtedy trzeba uważać, aby nie przesadzić w kofeiną. W upalne dni popularnymi napojami kawowymi w Grecji są także freddo espresso (podwójne espresso schłodzone i serwowane z lodem) oraz freddo cappuccino (podwójne espresso z dodatkiem zimnej, ubitej na sztywno pianki mlecznej, podawane z lodem).
Cold brew
Cold brew to doskonała kawa na lato przyrządzana na zimno. To niezwykle modny w ostatnich latach napój i nowatorski sposób schłodzenia z ziarnami kawowca w roli głównej, choć dla konserwatystów kawowych może być trudny do przyjęcia. Ideą cold brew jest wyciągnięcie smaku z kawy mielonej poprzez jej namaczanie. Cold brew coffee nazywana jest także kawą parzoną na zimno. Tymczasem do kawy mrożonej używa się ciepłego espresso, które schładza się np. zimnym mlekiem i kostkami lodu.
Proces przygotowywania kawy cold brew nie jest trudny. Zmielona arabica lub robusta muszą zostać poddane wielogodzinnemu moczeniu, w którym nośnikiem smaku jest zimna woda. Kawa na zimno podawana jest z kostkami lodu lub pełnotłustą śmietanką. Jest pełna aromatu i niezwykłego smaku. Orzeźwia, jest lekka i jednocześnie pozbawiona goryczy czy kwasowości.
Do przygotowania cold brew potrzebny jest słoik z zakrętką, specjalna butelka z filtrem lub zaparzacz tłokowy. Zmielone ziarna kawy należy wsypać do naczynia, a następnie zalać zimną, przefiltrowaną wodą – na litr płynu 70-100 g zmielonych ziaren, w zależności od preferencji smakowych. Następnie wystarczy wstrząsnąć kawą i zostawić ją w chłodnym miejscu na 10-16 godzin, choć niektórzy pozostawiają ją w lodówce nawet na dobę.
Karmelowe frappuccino
Na letnie, upalne dni polecamy najmodniejszy w tym sezonie napój mieszany – karmelowe frappuccino. Gorzka kawa, słodki syrop karmelowy, lód i mleko tworzą idealny napój przypominający lody. Do przygotowania napoju można użyć jako bazy espresso oraz pełnego mleka. Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe nie zapewnia wystarczającego smaku.
Do przyrządzenia karmelowego frappuccino potrzebujemy 30-40 ml kawy espresso, pół szklanki mleka, 1/4 szklanki syropu karmelowego, garść kostek lodu, dwie gałki lodów waniliowych oraz bitą śmietanę. Na wstępie zaparz espresso, a następnie pozostaw do ostygnięcia. W blenderze wymieszaj ostudzoną kawę, mleko, syrop i kostki lodu, dodaj lody waniliowe aż uzyskasz gładką i puszystą konsystencję frappe. Wlej całość do wysokiej szklanki.
Mrożona kawa kokosowa
Mrożona kawa kokosowa to ciekawa propozycja schłodzenia na upalne dni. Jest to świetny pomysł na pobudzający napój o przyjemnym i delikatnym smaku, idealny dla tych, którzy mają ochotę na zastrzyk kofeiny połączony z lodowym deserem. Kawa jest prosta w przygotowaniu, a z użyciem blendera będziemy mogli cieszyć się kokosowym smakiem już po kilkunastu minutach. Podajemy z lodem, dzięki czemu będzie bardziej orzeźwiająca.
Do tego przepisu potrzebujesz 400 ml mleka kokosowego 5-7 proc., łyżkę cukru kokosowego, dwie łyżki kawy rozpuszczalnej oraz dwie gałki lodów waniliowych. Na wstępie mleko zagotuj w garnku, wsyp kawę i cukier, po czym wymieszaj do rozpuszczenia. Delikatnie ostudź. Kawę wlej do szklanek, dodaj lody. Na zakończenie udekoruj napój wiórkami kokosowymi.
Weganom polecamy kawę mrożoną z lodami waniliowym wykonanymi na mleczku kokosowym. Do przygotowania roślinnej kawy mrożonej z mlekiem kokosowym potrzebujesz 100 ml mleka roślinnego kokosowego, 120 ml kawy espresso oraz 100 ml wegańskiej śmietanki do ubijania. Szklankę, do której zamierzasz wlać gotowy napój, włóż do zamrażarki.
Na początku zaparz kawę i odstaw do ostygnięcia, a następnie wrzuć kostki lodu do zimnej szklanki. Wlej do szklanki mleko kokosowe i zaparzoną kawę. Do osobnej miski wlej zimną śmietankę wegańską i ubijaj do powstania pianki. Połóż śmietankę na kawę mrożoną i już napój gotowy!