Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa na kempingu – sprawdź najlepsze gatunki kaw

Wyjazd na wakacje lub urlop w plenerze nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionej kawy. Istnieją sposoby, by smak małej czarnej poczuć nawet bez dostępu do kuchni i niezastąpionego ekspresu. Zamiast zabierać ze sobą termos, pyszna kawa na kempingu może być sporządzona na miejscu. W artykule podpowiadamy jak przygotować kawę na wyjedzie, a w szczególności:
  • Jak zaparzyć kawę w terenie?
  • Jak wybrać kawę na kemping?
  • Jak przechowywać kawę na kempingu?
  • W czym parzyć kawę na kempingu?
  • Kawa w plenerze – na co warto uważać?
Zobacz także kategorię Rodzaje i gatunki kawy, by dowiedzieć się więcej o ulubionych typach kawy.

Parzenie kawy w terenie

Jednodniowy wyjazd poza dom pozwala zabrać ze sobą termos i przechowywać w nim ulubioną kawę. Problem pojawia się jednak podczas wakacji trwających więcej, niż jedną dobę. Wówczas napój zamknięty w termosie nie będzie się już nadawał do spożycia, a osoba chcąca napić się kawy będzie musiała pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że kawa bez ekspresu jest możliwa do zaparzenia w terenie. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria, a niekiedy skorzystać ze źródła ognia, żeby zrelaksować się przy kubku ulubionego napoju. Dlaczego warto pamiętać o zabraniu ze sobą akcesoriów do zaparzenia kawy na wyjazd w teren? Oprócz walorów smakowych i przyzwyczajenia do spędzania czasu przy kubku małej czarnej, dobra kawa przyda się do uzupełnienia energii. Upał i spanie poza własnym łóżkiem potrafią porządnie dać w kość podczas wyjazdu. Kubek małej czarnej szybko postawi na nogi nawet najbardziej zmęczone osoby i przywróci im chęci do korzystania z wakacji. Pyszna kawa w terenie może być parzona na kilka sposobów, jednak zanim przejdziemy do ich opisania podpowiadamy, jakie gatunki napoju warto zabrać ze sobą na wyjazd. jak wybrac kawe na kemping

Jak wybrać kawę na kemping

Częstym wyborem na czas wyjazdów w teren jest kawa rozpuszczalna. Zaletą takiego rozwiązania jest niewymagające przygotowanie napoju. Wystarczy mieć pod ręką źródło ognia, na którym zagotujemy wodę oraz kubek do wsypania ziaren. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by na kemping zabrać ze sobą kawy sypane do zaparzenia. Mogą być to wybrane wersje espresso, a także kawy bezkofeinowe i smakowe. Jeśli zastanawiasz się jaka kawa na kemping będzie dla Ciebie najlepsza, skorzystaj z poniższej tabeli.
Rodzaj kawy Smaki i właściwości
Kawy dodające energii W terenie bardzo łatwo przyrządzisz espresso i americano. Zawartość kofeiny w napojach szybko postawi Cię na nogi, a do zaparzenia kawy nie będzie potrzeba wielu akcesoriów. Oprócz tego na wyjazd możesz zabrać tradycyjną kawę mieloną, którą przyrządzisz przez zalanie ziaren ugotowaną wodą.
Kawy bezkofeinowe Bez większych problemów na kempingu uda Ci się także zrobić kawy zbożowe, zarówno w wersji rozpuszczalnej, jak i w saszetkach. Ciekawą propozycją będzie także aromatyczna kawa z żołędzi niezawierająca kofeiny. Nie wytwarza się jej z ziaren kawowca, dzięki czemu mogą pić ją nawet dzieci i kobiety w ciąży.
Kawy smakowe Wielbiciele smakowych kaw również przygotują ulubiony napój poza domem. Na wyjeździe można napić się cappuccino lub tradycyjnej kawy z dodatkami. Pod ręką warto mieć śmietankę, smakowy syrop i cukier. Można postawić również na kawę po turecku przyrządzaną z cynamonem albo cold brew pite na zimno. W ostatnim przypadku kostki lodu dodawane do kawy można zastąpić zimną wodą z termosu.

Przechowywanie kawy na kempingu

Jeśli zastanawiasz się, jak długo swoją świeżość zachowa kawa na kempingu, to przechowywanie będzie odgrywało tu kluczową rolę. Chodzi zarówno o sposób obchodzenia się ze zmielonymi ziarnami, jak i z przyrządzonym już napojem. W pierwszym przypadku skorzystaj ze szczelnie zamkniętego słoika. Nie zajmie on wiele miejsca w walizce i pozwoli na odizolowanie ziaren od czynników zewnętrznych. Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu akcesoriów zabieranych na wyjazd, kawę zmiel jeszcze w domu. Zamknięta w słoiku z nakrętką nie utraci swoich walorów smakowych i aromatów, a przede wszystkim nadawać się będzie do zaparzenia. Tak przyrządzona kawa na kempingu może zostać przelana do termosu. Ochroni on napój przed utratą ciepła przez kilka godzin, dzięki czemu podczas jednego gotowania będzie można przygotować więcej kawy na później. Opcjonalnie do przechowywania kawy może posłużyć także bidon, jednak gorzej poradzi on sobie z ciepłym napojem. Gotowy płyn najlepiej oddzielić od fusów, które źle znoszą długotrwałe wystawienie na wysokie temperatury. Warto też pamiętać o właściwym przechowywaniu dodatków do kawy – mleko zwierzęce lepiej zastąpić roślinnym lub proszkowanym. w czym parzyc kawe na kempingu

W czym parzyć kawę na kempingu

Możliwość parzenia kawy w terenie dają akcesoria zabrane ze sobą na wyjazd. Większość z nich wielbiciele małej czarnej mają już w domu, inne można łatwo kupić w marketach i sklepach branżowych. Warto zdecydować odpowiednio wcześnie o technice przygotowywania kawy, dzięki czemu w podróż będzie można zabrać wszystkie potrzebne akcesoria. Efektywne parzenie kawy na kempingu jest możliwe dzięki:
  • kawiarce – wystarczy wlać do zbiorniczka gorącą wodę, wsypać do sitka zmieloną kawę, a następnie kawiarkę ustawić na kuchence turystycznej lub innym źródle ognia; gdy usłyszysz bulgot odstaw kawiarkę na bok i przelej kawę do kubka;
  • kuchence gazowej lub na paliwo stałe – z łatwością zrobisz w ten sposób tradycyjną kawę rozpuszczalną, zbożową lub zalejesz wcześniej zmielone ziarna; nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, a jedynie kuchenki, rondla na wodę i kubka do zalania kawy;
  • zaparzaczowi – parzenie kawy w zaparzaczu zacznij od wsypania zmielonych ziaren i zalania ich gorącą wodą tak, by zakryła ona proszek; całość należy ze sobą zmieszać, wlać resztę wody, odczekać 3 minuty i nacisnąć tłok zaparzacza; po tym czasie kawa jest gotowa do rozlania w kubki;
  • dripperowi – na dripper nałóż papierowy filtr i ustaw go na dzbanku lub kubku; wsyp ziarna kawy do filtra i zalej je powoli małą ilością gorącej wody, a po czasie powoli dolewaj resztę; kawę możesz zalać kilka razy przed jej wyrzuceniem.

Kawa w plenerze – na co warto uważać

Smaczna kawa w plenerze powinna być pita z rozwagą. Wysokie temperatury mogą negatywnie oddziaływać na świeżość poszczególnych składników dodawanych do napoju. Pod lupę trzeba wziąć mleko oraz syropy, które wystawione na działanie wysokich temperatur mogą ulec zepsuciu. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na owady. Szczególnie niebezpieczne może okazać się pozostawienie słodkiej, schłodzonej kawy bez opieki. Napojem zainteresują się muchy, a w najgorszym wypadku także osy – ich zatopienie w kawie, a następnie nieuważne wypicie może spowodować ukąszenie. Jeśli Twój styl życia obejmuje picie kawy i nie chcesz z niej zrezygnować na wyjeździe, pamiętaj żeby swój kubek mieć zawsze na oku.

FAQ

W czym zaparzyć i przechowywać kawę na kempingu?

Do zaparzenia kawy na kempingu nie potrzebujesz ekspresu. Wystarczy, że z domu zabierzesz kuchenkę turystyczną oraz niezbędne akcesoria. Przyda się kubek, rondel do podgrzewania wody oraz zmielona kawa. Jeśli chcesz napić się ulubionej kawy podobnej do tej, którą pijesz z ekspresu, zabierz ze sobą zaparzacz lub kawiarkę. Smaczny napój zrobisz też za pomocą drippera. Nadmiar przygotowanej kawy możesz przelać do termosu i zachować na później. Zmielone ziarna najlepiej przechowuj w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Może być to niewielka puszka lub słoik z zakrętką.

Kawa w terenie – jakiej napijesz się na wyjeździe?

Podczas wyjazdu będziesz w stanie przygotować niemal każdy rodzaj kawy. Jeśli na co dzień pijesz mocny, pobudzając napój zdecyduj się na zaparzenie americany, espresso lub tradycyjnej kawy mielonej zalanej gorącą wodą. W terenie uda Ci się przygotować także kawy bezkofeinowe – napoje zbożowe lub niecodzienny napar z żołędzi nadają się do picia przez dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś w kempingu zrobił kawę smakową. Napar po turecku z dodatkiem cynamonu, kawa z mlekiem i syropem smakowym albo cold brew przygotujesz nawet poza kuchnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie…
Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Torty, te wspaniałe kulinarne dzieła sztuki, od dawna przyciągają uwagę nie tylko swoim smakiem, ale…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…