Witaj na naszym kawowym blogu!

Lungo – co to za kawa i czym się różni od espresso

Na świecie nie brakuje amatorów kawy. Miłośnicy tego napoju w szczególności doceniają sobie wysoką zawartość kofeiny, która skutecznie podbudzi ich organizm, a także doda im energii na cały dzień. Warto jednak wiedzieć, że każda kawa się od siebie różni i co więcej, każda z nich może mieć różne właściwości i walory smakowe. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się Caffe Lungo. Jednak czym jest kawa lungo i czym różni się ona od klasycznego espresso?

Spisz treści

  1. Czym jest Caffee Lungo (przedłużone espresso)?
  2. Jak przygotować Caffee Lungo?
  3. Najlepsze dodatki do kawy Lungo
  4. Caffe Lungo a Espresso Lungo – różnice
  5. Caffee Lungo vs Espresso vs Ristretto
  6. Jakie są najlepsze ziarna do kawy Lungo?

Zobacz także: Espresso, cappuccino, latte, americano – czym się różnią?

Czym jest Caffe Lungo (przedłużone espresso)?

By wyjaśnić czym jest właściwie caffe lungo, warto rozpocząć od samego espresso. To ono jest bowiem punktem wyjścia do stworzenia kawy lungo. Espresso to nic innego jak wyrazisty i „charakterny” napar serwowany zazwyczaj w niewielkiej filiżance o pojemności do 40 mililitrów. Espresso to kawa która jest przygotowywana z drobno zmielonych ziaren w ekspresie ciśnieniowym. Napój ten wyróżnia się przede wszystkim niezwykle intensywnym aromatem oraz smakiem. Espresso – jak już zostało wspomniane – jest podstawą do stworzenia kawy lungo, czyli z języka włoskiego kawy „długiej”. Rodowici Włosi często nazywają tą kawę „przedłużonym espresso” i nie ma się temu co dziwić. Kawa lungo przygotowywana jest w podobny do niego sposób, jednak po uzyskaniu około 25 – 30 mililitrów ekstraktu wcale nie przerywa się parzenia. Trwa ono aż do uzyskania około 110 mililitrów napoju, a czas ekstrakcji kawy, nie może przekroczyć 60 sekund. Caffe Lungo bardzo szybko podbiło serca wielu kawoszy, ze względu na jej nieco bardziej delikatny smak oraz wciąż wyrazisty aromat.

kawa lungo

Jak przygotować Caffe Lungo?

Kawa Lungo pod względem objętościowym jest większa od espresso. Co więcej spośród wszystkich rodzajów kawy, to właśnie Lungo można dość łatwo i szybko zapatrzyć. Do przygotowania tej kawy z całą pewnością niezbędny będzie ekspres – może być on ciśnieniowy lub automatyczny. Jeśli interesuje Cię kawa lungo, dowiedz się jak ją zrobić. Na szczęście nie będzie to karkołomnym wyzwaniem. Musisz przede wszystkim:

  • wybrać odpowiedni rodzaj kawy – najlepiej sprawdza się klasyczna Arabika lub mieszanka Arabiki z Robustą;
  • zacząć parzenie kawy, jednak po uzyskaniu około 30 mililitrów ekstrakt, nie przerywaj parzenia!
  • Uzyskaj około 110 mililitrów napoju, a następnie ciesz się wyśmienitą i domową caffe lungo, która doda Ci energii i wigoru na cały dzień!

W ten prosty i dość szybki sposób można przygotować kawę lungo jak prawdziwy, profesjonalny barista. Przedłużone espresso przygotowane w domowych warunkach da nie tylko wiele satysfakcji, ale także okaże się solidną dawką energii na cały dzień.

Najlepsze dodatki do kawy Lungo

Zwykle pod względem dobierania dodatków do kaw nic nas nie ogranicza. Najczęściej decydujemy się na piankę z mleka posypaną kakao lub na śmietankę. Jak to wygląda w przypadku caffe lungo? Okazuje się, że spienione mleko nie będzie najlepszym wyborem, choć niektórzy nie mogą sobie tej kombinacji odmówić. Ciekawym pomysłem staje się posypanie wierzchu kawy wiórkami grubo startej, gorzkiej czekolady. Ma to dodatkowo wzmocnić i ubarwić smak przedłużonego espresso. Można również zdecydować się na dodanie brązowego cukru w kryształkach, który nieco osłodzi gorzkawy smak kawy. Jednym z bardziej oryginalnych zestawień jest z kolei caffe lungo posypana skórką startej pomarańczy. Dzięki temu zabiegowi kawa zyskuje niepowtarzalny wymiar smaku i aromatu.

Caffe Lungo a Espresso Lungo – różnice

Caffe Lungo a Espresso Lungo, mimo podobnie brzmiących nazw nie są ze sobą tożsame. Okazuje się, że kawa lungo jest o wiele delikatniejsza w smaku, choć dalej pozostaje ona mocno aromatyczna. Niemniej jednak dzięki większej objętości wody, charakterystyczna goryczka zostaje bardziej uwydatniona. Espresso Lungo jest z kolei kawą mocno skoncentrowaną. Z powodzeniem, już przy pierwszym łyku, będzie można wyczuć niezwykle wyrazisty posmak. Co więcej w przypadku Caffe Lungo czas ekstrakcji kawy nie może przekroczyć około 60 sekund, zaś w przypadku espresso lungo – 40 sekund. Warto również zwrócić uwagę na objętości obu napojów. Kawa lungo serwowana jest w filiżance o pojemości około 110 mililitrów, zaś espresso lungo w filiżance o objętości około 60 mililitrów.

lungo kawa

Caffee Lungo vs Espresso vs Ristretto

Oprócz Caffe Lungo i Espresso można wyróżnić także Ristretto, które często nazywane jest swoistym kompromisem pomiędzy wspomnianymi wcześniej gatunkami. Jednak kawy te w wielu aspektach się od siebie różnią i oferują całkiem inne doznania smakowe. Poniższa tabela podpowie, który napar będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Rodzaj kawy Smak Czas ekstrakcji Objętość
Caffe Lungo Caffe Lungo wyróżnia się delikatnym posmakiem. Caffe Lungo jest bardziej gorzka w smaku niż klasyczne espresso. maksymalnie 60 s Zwykle uzyskuje się około 100 ml napoju.
Espresso Espresso jest kawą  niezwykle wyrazistą o skoncentrowanym smaku. Brak w nim wyraźnej goryczki. od 30 do 40 s Serwuje się ją w niewielkich filiżankach do 40 ml.
Ristretto Ristretto to kawa, która nazywana jest często „skróconym espresso”. Ristretto jest kawą o niezwykle cierpkim i często nawet słonawym posmaku.  18-20 s Serwowana jest filiżankach o pojemności do 25 ml.

Jakie są najlepsze ziarna do kawy Lungo?

Każdy miłośnik kawy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na aromatyczność, a także na posmak kawy największy wpływ będą miały ziarna, z których kawa ta zostanie zaparzona. W przypadku kawy lungo najlepiej sprawdzają się ziarna klasycznej Arabiki. Są one jednymi z najbardziej znanych i lubianych ziaren na świecie, ze względu na swoją intensywność i wyrazisty aromat. Niemniej jednak sprawdzą się również ziarna Robusty lub kawy Brazylijskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ziarna Arabiki i Robusty po prostu ze sobą zmieszać i uzyskać pełną głębie zarówno w kontekście smaku jak i aromatu.

FAQ

Czy kawa lungo jest kawą dla mnie?

Nie da się jasno określić, czy kawa lungo przypadnie do gustu każdemu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli cenimy sobie charakterystyczną i wyrazistą goryczkę, to z pewnością caffe lungo przypadnie nam do gustu i skutecznie nas pobudzi o poranku.

Czy można pić caffe lungo z mlekiem?

Do caffe lungo, podobnie zresztą jak do espresso nie dodaje się mleka ani śmietanki. Niemniej jednak każdy z nas może nieco złamać tradycję i zaadoptować kawę idealnie do swoich potrzeb i preferencji. Można także wypróbować inne dodatki do kawy lungo i sprawdzić, jaka wersje będzie nam najlepiej odpowiadać.

Czy kawa lungo ma wysoką zawartość kofeiny?

Zwykle kawa lungo ma nieco niższą zawartość kofeiny niż tradycyjne espresso. Wynika to przede wszystkim z tego, że czas jej ekstrakcji jest nieco dłuższy, a sama kawa jest bardziej wodnista. Niemniej jednak w dalszym ciągu kawa ta będzie skutecznym pobudzeniem i z całą pewnością nasyci nas ona energią na cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy to dla wielu kawoszy swoisty rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie celebrowania picia…
Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze…
Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Dla jednych kawa po szwedzku to przysmak. Inni o niej nie słyszeli. Czym zatem jest…