Witaj na naszym kawowym blogu!

Nadmiar potasu a kawa – czy są przeciwwskazania?

nadmiar potasu a kawa czy sa przeciwwskzania
Niedobory potasu dają silnie o sobie znać. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy nadmiar potasu nie jest przeciwwskazaniem do spożywania kawy? W jakim stopniu może ona przyczynić się do pogorszenia, a może wręcz przeciwnie, poprawy stanu zdrowia? Nadmiar potasu, a kawa – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu:
  • jakie są objawy nadmiaru potasu,
  • jakie skutki niesie za sobą nadmiar potasu,
  • czy przy wysokim potasie można spożywać kawę,
  • jak obniżyć poziom potasu w organizmie?
Czytaj także: Czy kawa wypłukuje magnez? Omawiamy fakty i mity

Objawy nadmiaru potasu w organizmie

Hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu w organizmie, może objawiać się na różne sposoby. W medycynie wyróżnia się trzy postaci tej przypadłości: łagodną, umiarkowaną oraz ciężką, w zależności od tego, jakie jest stężenie potasu w organizmie pacjenta. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, jednak najczęściej lekarze diagnozują u osób z hiperkaliemią choroby nerek. Objawy nadmiaru potasu, które w szczególności powinny zaniepokoić, to:
  • apatia i osłabienie,
  • zaburzenia czucia,
  • brak siły mięśniowej,
  • skurcze mięśni,
  • spowolnienie pracy serca.
Nadmiar potasu w organizmie, w skrajnych przypadkach, może wiązać się z ryzykiem zatrzymania krążenia, a nawet śmierci. Dlatego też osoby, które zauważą u siebie pierwsze objawy, powinny skonsultować się z lekarzem. Hiperkaliemię można zdiagnozować poprzez badanie krwi, oznaczając ilość potasu. objawy nadmiaru potasu w organizmie

Skutki nadmiaru potasu w organizmie

Objawy nadmiaru potasu nie są jednoznaczne, bowiem mogą także sygnalizować choroby układu krążenia czy układu nerwowego. Wysoki poziom potasu może w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawy na początku są niespecyficzne i stosunkowo mało dokuczliwe, jednak z czasem stają się coraz bardziej odczuwalne. Najpoważniejszym skutkiem nadmiaru potasu w organizmie jest zatrzymanie krążenia. W efekcie może dojść nawet do śmierci, jeśli pacjent nie otrzyma w porę pomocy medycznej. W nieco lżejszych przypadkach nie mamy do czynienia z aż tak poważnymi konsekwencjami, jednak hiperkaliemia może skutkować:
  • częstymi omdleniami,
  • zaburzeniami czucia, które powodują, że trudno nam utrzymać coś w dłoni,
  • trudnościami w poruszaniu się,
  • częstymi skurczami mięśni, pojawiającymi się najczęściej w nocy.
Warto mieć na uwadze, że nieleczona hiperkaliemia nie pozwala odkryć swojej przyczyny, którą mogą być wspomniane choroby nerek. W efekcie nie jest też leczony powód, dla którego pacjent boryka się z problemem. Choroby nerek z czasem pogłębiają się, przez co stają się one niewydolne.

Nadmiar potasu a picie kawy – czy są przeciwwskazania?

Wiadomo już, jakie są przyczyny i skutki nadmiaru potasu w organizmie, jednak pozostaje pytanie, jak kwestia hiperkaliemii ma się do picia kawy? Otóż napój ten dostarcza średnio 92 mg potasu w przeliczeniu na 100 ml. W praktyce oznacza to, że wypijając kubek kawy, dostarczamy organizmowi aż 200 mg tego pierwiastka. Jeśli nie poprzestajemy na jednej kawie dziennie, ilość potasu rośnie. Należy jednak mieć na uwadze, że pod względem zawartości potasu, kawa kawie nierówna. Jego ilość zależy przede wszystkim od:
  • mocy ekstraktu kawowego,
  • sposobu parzenia kawy,
  • wody wykorzystanej do parzenia kawy,
  • dodatków, z którymi serwowany jest napój.
W oficjalnych tabelach mikro- i makroskładników możemy znaleźć informację, że 100 ml kawy dostarcza organizmowi około 92 mg potasu. Mowa tutaj o naparze kawowym o średniej mocy. Tymczasem według różnych źródeł ilość potasu w kawie prezentuje się w sposób następujący:
Źródło Ilość potasu
100 g palonych ziaren 1800 mg
100 ml mocnego naparu kawowego 50 mg
100 ml słabego naparu kawowego 110 mg
Jak łatwo zauważyć, im mocniejszy napar kawowy, tym mniej potasu dostarcza organizmowi. Czy to oznacza, że możemy ją pić niemalże bez ograniczeń? Nie do końca, bowiem należy też zwrócić uwagę na rodzaj napoju, po jaki sięgamy. Okazuje się, że najmniej potasu dostarcza kawa rozpuszczalna – w 100 ml ma go ona około 30 mg. Potas wypłukiwany jest w procesie oczyszczania, co jest wadą dla osób zdrowych, lecz zaletą dla osób z hiperkaliemią. Tymczasem kawa z mlekiem dostarcza znacznie większych ilości potasu – w 100 ml jest ich aż 115 mg. Alternatywą dla mleka mogą być napoje roślinne, na przykład mleko ryżowe. Większe ilości potasu dostarcza także kawa zbożowa, która w 100 ml ma 40 mg tego pierwiastka. To co prawda niewiele mniej, niż w słabym naparze, jednak nieco więcej, niż w kawie rozpuszczalnej. Najwięcej potasu znajdziemy w kawie zielonej, której bezwzględnie muszą unikać osoby z hiperkaliemią. Lekarze pacjenci ciepiący na te przypadłość unikali kawy lub spożywali jej niewielkie ilości. Maksymalna dawka to około 300 ml słabego naparu bez dodatku mleka. nadmiar potasu a picie kawy czy sa przeciwwskazania

Nadmiar potasu a kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają smak małej czarnej, a jednocześnie chcą unikać nadmiernych ilości kofeiny. Nadmiar potasu a kawa bezkofeinowa – czy podobnie jest w przypadku osób z hiperkaliemią? Otóż, jak się okazuje, pod tym względem jest całkowicie na odwrót. Choć kawa bezkofeinowa wydaje się dobrą alternatywą, w rzeczywistości dostarcza ona aż 110 mg potasu w 100 ml. Jeśli dodamy do niej odrobinę mleka, otrzymamy prawdziwą bombę potasową, której osoby z hiperkaliemią powinny się wystrzegać. Jeśli nie kawa bezkofeinowa, to jaka będzie najlepszym wyborem? W przypadku, gdy nie zależy nam na efekcie pobudzenia, możemy sięgnąć po kawę zbożową. Lekka, delikatna i ze stosunkowo niewielką ilością potasu. Alternatywnym rozwiązaniem będzie słaby napar z ekspresu bądź kawa rozpuszczalna. Pamiętajmy, aby nie spożywać kawy w nadmiernych ilościach – 300 ml dziennie to absolutne maksimum, jednak jeśli to możliwe, postarajmy się zredukować jej ilość w codziennej diecie.

Jak obniżyć potas w organizmie?

Podwyższony poziom potasu a picie kawy to tylko jeden z tematów, który budzi szczególny niepokój wśród osób z hiperkaliemią. Warto zastanowić się nad tym, jak obniżyć poziom potasu w organizmie, tak aby pozbyć się przykrych objawów oraz zapewnić sobie większy komfort życia. Najważniejsze w tym kontekście jest wyleczenie przyczyny, dlatego nie obejdzie się bez wizyty u lekarza specjalisty. Zleci on nie tylko badanie krwi, ale również inne badania specjalistyczne, dzięki którym odkryje źródło problemu. Obniżenie potasu w organizmie polega też na odstawieniu leków, które mogą powodować nadmierne odkładanie się tego pierwiastka. Bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej diety, która przede wszystkim będzie uboga w potas. Wykluczyć z niej należy takie produkty, jak:
  • pomidory,
  • ryby,
  • ziemniaki,
  • buraki,
  • orzechy,
  • banany,
  • owoce suszone,
  • pestki słonecznika.
Zawierają one spore ilości potasu, z którego nadmiarem walczymy. Menu na diecie ubogopotasowej powinno zostać ułożone przez specjalistę, a więc dietetyka. Co ważne, zredukowanie ilości tego pierwiastka w diecie wymaga również odstawienia bądź ograniczenia ilości spożywanej kawy. Dobrze, aby całkowicie wyeliminować ją z codziennego menu. Na niewiele zdaje się zastępowanie jej kawą zbożową, a już w szczególności bezkofeinową, która dostarcza większych ilości potasu, niż słaba kawa z ekspresu.

FAQ

Czy osoby z nadmiarem potasu w organizmie mogą spożywać kawę?

Kawa nie jest zabroniona na diecie ubogopotasowej, jednak nie można spożywać jej więcej, niż 300 ml dziennie. Mowa tutaj o słabym naparze, bez dodatku mleka czy cukru bądź innych słodzików.

Jaki rodzaj kawy dostarcza najmniejszych ilości potasu?

Chcąc ograniczyć ilości potasu przyjmowane wraz z kawą, warto wybrać kawę rozpuszczalną, słabą kawę z ekspresu bądź kawę zbożową. Nie może ona zawierać dodatku mleka ani cukru, w razie potrzeby możemy natomiast sięgnąć po mleko roślinne.

Jak obniżyć ilość potasu w organizmie?

Aby obniżyć poziom potasu w organizmie, należy przyjmować produkty, które zawierają niewielkie ilości tego pierwiastka. Trzeba również wyeliminować przyczynę problemu, a więc zgłosić się po pomoc do lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Koszulki z nadrukiem dla fana kawy - pokaż wszystkim jaki jest Twój ulubiony napój!

Koszulki z nadrukiem dla fana kawy - pokaż wszystkim jaki jest Twój ulubiony napój!

Dzisiaj szukając oryginalnego pomysłu na prezent coraz częściej sięgamy po personalizowaną odzież. Pozwala nam ona…
Najpopularniejsze samochody dla dzieci

Najpopularniejsze samochody dla dzieci

Dzieci uwielbiają odgrywać różne role i bawić się zabawkami, które pozwalają im wcielić się w…
Kawa dla wegan - które mleko roślinne wybrać?

Kawa dla wegan - które mleko roślinne wybrać?

Kawa dla wegan nie różni się niczym od innych naparów tego typu. Kawa jako taka…