Witaj na naszym kawowym blogu!

Plamy po kawie – jak sobie z nimi radzić

dirty sauce stain on fabric from accident in daily life. concept
Plamy po kawie to problem, który może przytrafić się każdemu z nas. Na szczęście, wiele sposobów na usunięcie zabrudzeń. Kawa to napój, który jest od lat popularny w polskich domach. Cieszy się on popularnością z uwagi na cenne walory smakowe i pobudzające (obecność kofeiny), ale – podobnie jak w przypadku każdego innego napoju – jego spożywanie to ryzyko powstania zabrudzeń. Jak można szybko usunąć plamy od kawy? Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Znajdziesz w nim cenne wskazówki odnośnie tego, jak można usunąć plamy po kawie. Dzięki lekturze artykułu poznasz odpowiedzi między innymi na następujące pytanie:
  • Jak radzić sobie z plamami po kawie?
  • Czym efektywnie sprać kawę?
  • Plama od kawy na nowej odzieży? Jak szybko sprać plamę z kawy domowymi sposobami.
  • Czym sprać kawę z obrusu lub dywanu?
  • Czy można w 100% usunąć plamę po kawie?
Kawa to nie tylko plamy. Jeśli zastanawiasz się, jak urozmaicić sobie spożywanie kawy, zapraszamy do lektury kolejnego z naszych artykułów: Kawowe przysmaki – ciekawe pomysły i inspiracje.

Jak radzić sobie z plamami po kawie?

Czasem można spotkać się z opinią, że plamy z kawy na ubraniu, obrusie itp. bardzo ciężko usunąć. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Dostępnych jest wiele sposobów na pozbycie się tego zabrudzeń. Można do tego celu wykorzystać preparaty chemiczne lub domowe metody. Rozwiązaniem, które może przynieść szybki efekt, jest właśnie stosowanie preparatów chemicznych. Środki czyszczące to rozwiązanie, które charakteryzuje się wysokim poziomem skuteczności. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o potencjalnym zagrożeniu związanym z wyborem detergentów. aerial view of hot coffee

Czym skutecznie sprać kawę?

Niestety, środki czyszczące mogą przyczynić się doi pogłębienia problemu. Ryzyko takie istnieje szczególnie wówczas, gdy materiał zostawimy w wodzie z detergentem na kilka godzin. Może się wówczas okazać, że z zabrudzonego materiału zniknęła zarówno plama, jak i pierwotny kolor. Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że nie powinno się stosować środków wybielających. Są one skuteczne, aczkolwiek trzeba wówczas zachować ostrożność. Zasadniczo, zaleca się, by wybielacz miał kontakt z tkaniną przez czas nie dłuższy niż kilka-kilkanaście minut. Aby upewnić się, że dany preparat nie zaszkodzi tkaninie, którą zamierzasz wyczyścić, warto, byś zapoznał się z informacją umieszczoną przez producenta danego ubrania, dywanu itp. Stosowne wskazówki na ten temat można znaleźć na metce. Oczywiście, niezbędne jest również przeczytanie zaleceń związanych z używaniem preparatu odplamiającego. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia tkaniny staje się znacznie niższe.

Plama od kawy na nowej odzieży. Jak szybko sprać plamę z kawy domowymi sposobami.

Jak już wiesz, do usuwania zabrudzeń powstałych wskutek rozlania kawy można wykorzystać specjalnie przygotowane do tego zadania preparaty chemiczne. Rozwiązań jest jednak więcej: można zrobić to także z użyciem domowych sposobów. Zastanawiasz się, jak usunąć plamę po kawie we własnym zakresie? Istnieje na to kilka sposobów:
  • soda oczyszczona lub ocet – w takim przypadku wystarczy namoczyć ściereczkę bądź gąbkę w mieszaninie wody z octem lub sodą oczyszczoną, a następnie przez kilkadziesiąt sekund pocierać nią miejsce, w którym znajduje się zabrudzenie. Metoda ta działa też w przypadku plam z np. deseru,
  • sól – aby pozbyć się plam, wystarczy posypać zabrudzone miejsce odrobiną soli kuchennej. Po jej wchłonięciu (przed użyciem soli należy namoczyć plamę ciepłą wodą) należy spłukać lub wyprać zabrudzoną tkaninę. Sposób ten sprawdza się nawet w przypadku większych plam;
  • żółtko jaja (kurzego). Należy je roztrzepać i dodać odrobinę alkoholu i tak powstały mix zmieszać z wodą. Po stworzeniu roztworu powinno się namoczyć w nim ściereczkę i przetrzeć nią zabrudzoną powierzchnię.
Wyżej wymienione metody sprawdzą się szczególnie w przypadku świeżych plam. Co jednak należy zrobić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaschniętym zabrudzeniem? Aby wyczyścić materiał, należy zamoczyć go w mieszaninie wody i amoniaku, a następnie wyprać tkaninę w wodzie z mydłem. czym sprac kawe z obrusu lub dywanu

Czym sprać kawę z obrusu lub dywanu?

Zastanawiasz się, czym sprać kawę, która zabrudziła dywan lub obrus? Dobrym sposobem jest w takiej sytuacji piwo – wystarczy polać miejsce zabrudzenia alkoholem i odczekać kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Plamy po kawie powinny stracić na  intensywności, dzięki czemu ich późniejsze usunięcie wskutek zwykłego prania raczej nie sprawi większej trudności. Ta metoda sprawdzi się nie tylko w przypadku obrusu, dywanu czy ubrań. Możliwe jest zastosowanie jej także w odniesieniu do tapicerowanych mebli.

Czy można w 100% usunąć plamę po kawie?

To zależy. Jeśli plama jest świeża i zabierasz się za jej usunięcie w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut po zabrudzeniu, najprawdopodobniej usunięcie defektu nie powinno Ci sprawić szczególnej trudności. W takiej sytuacji wyżej wymienione metody (zarówno preparaty chemiczne, jak i domowe sposoby) przyniosą pożądany efekt. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy odłożysz zabrudzoną tkaninę, by za kilka dni wyprać ją z pozostałymi ubraniami. W takim wypadku usunięcie plamy tak, by nie pozostały po niej żadne ślady, może okazać się znacznie trudniejsze. Jeśli kawa wsiąknie w materiał, najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć pranie lub nacieranie zabrudzenia octem, solą, sodą, żółtkiem czy piwem. Warto tu dodać, że tkaniny z dodatkiem poliestru to materiał, który w mniejszym stopniu wchłania ciecz, a tym samym trudniej jest go zabrudzić poprzez rozlanie kawy. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym należy pamiętać – kolor tkaniny. Kawa ma charakterystyczną, ciemnobrązową barwę. O ile usunięcie zabrudzenia w przypadku ciemnej tkaniny jest stosunkowo proste, to jeśli powstanie duża plama na jasnej lub białej koszuli, rozwiązanie problemu może okazać się niemożliwe. Licz się z ryzykiem, że plama nie zostanie usunięta całkowicie. By unikać plam dobrym sposobem jest używanie wygodnych kubków do kawy. Ponieważ kubek termiczny jest zazwyczaj wyposażony w praktyczne zamknięcie, nie musisz obawiać się, że rozlejesz znajdujący się w nim napój na przykład podczas wsiadania do auta.

FAQ

Jak sprać plamę z kawy domowymi metodami?

Istnieje wiele sposobów na usunięcie plam od kawy. Należą do nich na przykład takie sposoby działania jak ocet, soda oczyszczona, piwo czy amoniak.

Jaka metoda usuwania plam od kawy jest lepsza: używanie preparatów chemicznych czy domowe sposoby?

Jak sprać kawę z ubrania, tkaniny lub obrusu? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczniejsze są chemiczne odplamiacze, jednak ich stosowanie to ryzyko uszkodzenia pranej tkaniny. W przypadku świeżych plam powinny wystarczyć domowe sposoby działania.

W jakich sytuacjach pełne usunięcie plamy może okazać się trudne lub niemożliwe?

Pozbycie się plamy po kawie może być poważnym wyzwaniem w sytuacji, gdy plama zdążyła już wsiąknąć w tkaninę – to właśnie dlatego szybkie działanie jest kluczem do sukcesu. Oprócz tego trudność może pojawić się wówczas, gdy zabrudzenie powstało na jasnym materiale.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Jednym z częstszych problemów skórnych są pryszcze, które rozwijają się głęboko pod naskórkiem. Tworzą one…
Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Kiedy i dlaczego warto stosować krem pod oczy? Jak go prawidłowo nakładać, by zmaksymalizować efekty…
Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Szukasz pomysłu na praktyczny, a zarazem piękny prezent? Jeżeli chcesz obdarować bliską osobę z okazji…