Witaj na naszym kawowym blogu!

Dripper do kawy – co to jest i jak go używać?

Dripper do kawy

Smakosze kawy z pewnością wiedzą czym jest dripper i jak powinno się go używać. Czy lepszy jest szklany, czy może porcelanowy? Osobom, które są dopiero u progu wielkiej życiowej przygody z kawą opowiemy o zaletach parzenia kawy w dripie. Aby sporządzić pyszny i aromatyczny napój w warunkach domowych, nie potrzebujesz ekspresu za kilka tysięcy złotych. Wystarczy prosty przyrząd o tajemniczo brzmiącej nazwie dripper i odrobina wiedzy, co z nim zrobić w kuchni.

Trudno wyobrazić sobie poranek bez aromatycznej kawy, która stawia nas na nogi i daje „kopa” na resztę dnia. Smakosze wiedzą, jak ją przyrządzić, by była pyszna i aromatyczna. Jedni inwestują w kosztowne ekspresy, a inni parzą mała czarną, korzystając z alternatywnych sposobów. Pomoże im w tym z pewnością dobry zaparzacz do kawy. Ale jaki jest właściwy i który wybrać?

Dripper do kawy – co to jest?

Aby zaparzyć dobrej jakości kawę, nie potrzeba profesjonalnych ekspresów. Czasem wystarczy prosty dripper do parzenia kawy, żeby uzyskać bardzo aromatyczny napar. Taka kawa ma więcej kofeiny niż klasyczne espresso! Co to jest dripper? Drip (ang. kapanie) to manualna metoda parzenia kawy przelewowej. Wystarczy lejek, gdzie umieszczamy filtr, wsypujemy świeżo zmieloną kawę oraz naczynie, do którego spływa zaparzona kawa. Smakosze dodają do tego wagę i stoper. Przyrządy pomiarowe są niezbędne, żeby otrzymać powtarzalny napar.

By zaparzyć kawę w dripperze, należy zaopatrzyć się w jednorazowe papierowe filtry, tzw. dripy. Filtr układa się w dripperze, którego głównym zadaniem jest uwolnienie aromatu i smaku kawy oraz zabezpieczenie naparu przed mieszaniem się z fusami. Zdaniem baristów, najlepszy smak uzyskamy, parząc kawę około dwóch tygodni od palenia. Liczy się stopień zmielenia kawy. Im drobniej mielona, tym większa powierzchnia kontaktu wody z kawą i dłuższe zaparzanie, co skutkuje mętnym i zbyt mocnym naparem. Eksperci zalecają stopień zmielenia średnio drobny, czyli do wielkości kryształu cukru lub gruboziarnistego piasku. Po zbyt grubym zmieleniu woda przepłynie przez kawę, nie wypłukując do naparu wystarczającej ilości substancji.

Parzenie kawy w dripie

Aby móc rozkoszować się cudnym aromatem naparu, kawa musi zostać świeżo zmielona bezpośrednio przed zaparzeniem. Doradzamy tzw. single, czyli kawę z tej samej obróbki, z tej samej farmy lub kooperatywy. Do mielenia najlepiej użyć młynka żarnowego, który równomiernie ściera kawę na wybraną przez nas wielkość, bez tworzenia pyłu. Niebagatelne znaczenie ma jakość wody. Najkorzystniejsza dla smaku naparu będzie przefiltrowana kranówka lub woda źródlana o temperaturze ok. 90-95 st. C.

Przed parzeniem trzeba przepłukać filtr w dripie gorącą wodą, przez co kawa nie będzie miała papierowego posmaku. Czas parzenia kawy powinien wynieść ok. 3 minuty. Na początku wlewamy niewielką ilość wody, aby przykryć zmieloną kawę i pozostawiamy na 30 sekund. To czas potrzebny do powstania zjawiska preinfuzji, kiedy cząsteczki kawy namaczają się, co pozwala na lepsze wydobycie smaku w czasie parzenia. Po tym czasie rozpoczynamy polewać kawę spiralnymi ruchami, nie lejąc po ściankach filtra. Dolewamy wodę partiami, czekając aż sukcesywnie spłynie do naczynia.

Jak używać drippera?

Gdy cała woda spłynie do kubka, kawa jest gotowa. Jeśli chcesz w pełni poczuć całą paletę smaków, odczekaj aż ostygnie do ok. 60 st. C. Proces parzenia kawy metodą drip nie wymaga specjalnych umiejętności. Potrzebne są jednak czas i cierpliwość. Aromatyczną i smaczną kawę otrzymamy tylko wtedy, gdy będziemy zaparzać ją powoli, dbając o dokładne wykonanie każdego kroku. Dostępne są drippery o silikonowych nakrętkach, umożliwiające szczelne dopasowanie do naczynia oraz ze zintegrowanym dzbankiem.

Kawa z drippera – przepis

Najlepszy efekt uzyskasz trzymając się schematu niżej podanych proporcji i czasu zaparzania. Na 18 g kawy przygotuj 300 ml wody i zaparzaj w temperaturze ok. 95 st. C. Rozpocznij, wlewając do dripa 50 g wody. Odczekaj pół minuty, a następnie w odstępach 20-sekundowych wlej do 120 g, 180 g, 240 g i na koniec dolej do 300 g. Poczekaj aż do naczynia skapną wszystkie krople. Do przelewania może być pomocny dzbanek z gęsią szyją. Zwykły czajnik też może być, choć nalewanie wody będzie trochę trudniejsze.

Dripper do kawy szklany

Drippery są produkowane z różnych tworzyw, ale najpopularniejsze są ceramiczne i szklane. Lejki ze szkła są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, czasem z fantazyjnym wykończeniem np. z drewnianą podstawką. Szklane drippery pozwalają obserwować, co dzieje się wewnątrz naczynia podczas parzenia. Są też bardzo uniwersalne, jeśli chodzi o dekoracyjność, gdyż pasują chyba do każdej zastawy w domu kawosza.

Najpopularniejszy na rynku jest dripper ceramiczny, który dostępny jest w wielu odmianach. To naczynie stabilne i dobrze utrzymujące temperaturę podczas parzenia. Smakosze kawy wybierać mogą w bogatym asortymencie wzorów i kolorów. Warto wydać pieniądze na porcelanowy dripper do kawy.

Kawa na kempingu

Dripper sprawdzi się także w podróży. Turystyczny lejek do parzenia kawy to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników świeżo parzonej małej czarnej na biwaku czy kempingu. Drip do parzenia kawy może być wykonany ze stali nierdzewnej z wbudowanym stalowym, wielorazowym filtrem, który posiada drobne oczka, dzięki czemu nie wymaga stosowania dodatkowych filtrów papierowych. Specjalny kołnierz u podstawy umożliwia zaparzenie kawy bezpośrednio do kubka czy termosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Kawa to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Młynek do kawy gwarantuje wydobycie pełni smaku z…
Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Wiele osób na całym świecie nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Jest…
Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Choć praca zdalna przynosi wiele korzyści, to jednocześnie może wiązać się z trudnościami. Właściwie zorganizowany…