Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak w domowych warunkach wykonać serwis ekspresu do kawy? Podpowiadamy

  Prawidłowy serwis ekspresów do kawy to bardzo ważna kwestia. W przeciwnym razie sprzęt nie tylko może ulec awarii, ale także kawa traci swój unikalny smak.  Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czy przeprowadzając serwis można wydłużyć żywotność urządzenia i poprawić smak naparu?
  • Jak pozbyć się bakterii i grzybów w ekspresie?
  • Jak często przeprowadzać serwis ekspresu?
  • Kiedy odkamieniać urządzenie?
  • Młynek do kawy to urządzenie, które także trzeba regularnie czyścić i serwisować.
Kto z nas nie lubi aromatycznej, porannej kawy, którą może wypić w zaciszu własnego domu? Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje ekspresów do kawy, które posiadają wiele ciekawych funkcji i umożliwiają przygotowanie pysznej kawy. Warto jednak podkreślić, że o każdy ekspres trzeba dbać we właściwy sposób, aby jak najdłużej działał bez zarzutu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Jakie mogą być konsekwencje z zaniedbania serwisu ekspresu dla urządzenia?

Czyszczenie ekspresu i jego poprawny serwis to bardzo ważna kwestia, o której trzeba regularnie pamiętać. Samo serwisowanie często nie jest taką szybką i prostą sprawą, jednak każdy producent dołącza szczegółowe wskazania w tym temacie. Podczas serwisowania ekspresu dochodzi do dokładnego oczyszczenia wszelkich podzespołów z różnych zabrudzeń, które powstały w trakcie działania urządzenia. Jeśli zaniechań się tego działania może dojść do różnych awarii, a także wydajność urządzenia może się znacznie obniżyć. Bardzo ważnym elementem procesu serwisowania ekspresu jest jego odkamienianie, które pozwala zlikwidować bardzo szkodliwe działanie osadzającego się kamienia na poszczególne elementy ruchowe.  Nie można jednak pominąć tego, że częstą konsekwencją nie serwisowania ekspresów do kawy jest pogarszający się smak przygotowanego naparu. Uszkodzenie lub zabrudzeniem poszczególnych elementów sprawia, że jakość kawy się zmniejsza. Regularny i dobrze przeprowadzony serwis pozwala stworzyć pyszne napoje o głębokim smaku.

Czy nieczyszczony ekspres do kawy może szkodzić naszemu zdrowiu?

Posiadacze domowych ekspresów do kawy nie rzadko zapominają o przeprowadzeniu szczegółowego serwisu. Jednak czyszczenie ekspresu do kawy to bardzo ważna kwestia. Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie dowodzą, że nieczyszczony maszyna do przygotowania kawy jest prawdziwą siedzibą bakterii, które są naprawdę groźne dla zdrowia. W ekspresję gromadzą się m.in. szkodliwe bakterie E. Coli, różne grzyby i inne drobnoustroje. Sam ekspres jest dość wilgotnym środowiskiem, które zdaje się być idealne do rozwoju tych związków, które w większych ilościach mogą być naprawdę szkodliwe dla zdrowia i powodować różne dolegliwości. Co prawda sama kofeina wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi, jednak nie na tyle silnymi, aby pobyć się wszystkich grzybów i bakterii. Zwykle zabija ona jedynie 50% szkodliwych związków. Warto podkreślić, że sam ekspres jest tak zbudowany, że posiada wiele elementów, w których gromadzą się różne osady. Dlatego każdy właściciel ekspresu powinien przynajmniej raz w tygodniu rozebrać sprzęt na części i każdą z nich dokładnie wyczyścić. Dobrym pomysłem jest także dwukrotne zagotowanie roztworu octu z wodą w ekspresie.

Jak często zaleca się serwis ekspresu do kawy?

Serwis ekspresów do kawy powinien być przeprowadzany z określoną częstotliwością. Zwykle oprócz cotygodniowe mycia wszystkich części ekspresu producenci zalecają przeprowadzanie szczegółowego serwisu urządzenia co dwa lub trzy tygodnie. W tym celu dobrze jest użyć specjalne środki, które są przeznaczone do tego typu zadań mają postać np. tabletek, płynów czy proszków. Jeśli daną maszyna ma jakieś wyjmowane elementy to trzeba je oczyścić z resztek i fusów zwykle raz na tydzień. Bardzo ważne jest także regularne przepłukanie przewodów od systemu mlekowego, ponieważ gromadzi się w nich wiele zarazków, które mogą doprowadzić do powstania bardzo nieprzyjemnych zapachów i zmiany smaku mleka. Kolejnym miejscem, które wymaga regularnego czyszczenia jest tacka na skropliny.

Jak wykonać podstawowe czynności serwisowe dla ekspresu do kawy w domowym zaciszu?

Regularne serwisowanie ekspresu i dbanie o jego stan jest bardzo ważne dla prawidłowego działania urządzenia. Cały ten proces składa się z kilku etapów. Niezależnie od konkretnego modelu, do codziennych obowiązków powinno należeć czyszczenie tacki, w której gromadzi się woda oraz inne pozostałości. Jest to bardzo ważne i nie wystarczy zwyczajne przepłukanie wodą. Na takiej tacce mogą się rozwija bakterie oraz pleśń. Zarówno ją jak i pojemnik, w którym gromadzą się fusy należy czyścić każdego dnia. Do tak częstych zabiegów powinno też należeć dokładne mycie dyszy, która jest przeznaczona do spieniania mleka. Z powodów higienicznych należy o nią zadbać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.  Oprócz tych prostych, codziennych obowiązków należy także przeprowadzić bardziej zaawansowane prace serwisowe. Ważne jest na przykład dokładne czyszczenie bloku zaparzającego, który trzeba wyjąć i opłukać wodą zmieszana ze specjalnym środkiem. Taka czynność powinna być przeprowadzana mniej więcej raz w tygodniu. Zależnie od tego, co zaleca producent, ważne jest także regularne wymieniane filtrów do wody. Warto przestrzegać tych zaleceń, aby nie doprowadzić do zmiany smaku naparu. Bardzo ważnym zadaniem jest też odkamienianie ekspresu. Kamień osadza się na różnych elementach, także w obwodach. Aby wydłużyć żywotność sprzętu należy go regularnie usuwać. Zwykle ekspresy posiadają funkcję informowania o tym, kiedy przeprowadzenie odkamienianie jest konieczne, warto zapoznać się z instrukcją.

Czy młynek do kawy ręcznej też powinniśmy serwisować?

Wiele osób oprócz ekspresu do kawy posiada także ręczne młynki do mielenia. Tego typy sprzęty także trzeba regularnie czyścić. O ile serwis ekspresów do kawy jest dla użytkowników raczej oczywisty, to o konieczności serwisowania młynków nie wie każdy. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia tego typu urządzeń, które najczęściej mają postać tabletek. Użytkownicy muszą jedynie włożyć tabletkę do młynka w odpowiedniej dozie i rozpocząć mielenie, a po jego zakończeniu pozbyć się wszelkich pozostałości. Nie jest to jednak wszystko. Dokładne i regularne czyszczenie młynków ręcznych jest bardzo ważne. Za pomocą zwyczajnego pędzla oraz wykałaczki można usunąć wszelkie pozostałości. Po przeprowadzonych zabiegach młynek należy przetrzeć suchym ręcznikiem.

Czy po udanym serwisie ekspresu do kawy odczujemy różnicę w smaku kawy?

Zastanawiając się, jak odkamieniać ekspres i pozbyć się wszelkich zabrudzeń i pozostałości, które się w nim gromadzą, warto także zwrócić uwagę na to, jak przeprowadzanie odpowiedniego serwisu wpływa na smak oraz aromat przygotowywanych naparów. Kiedy ekspres się zapycha i gromadzą się w nim różne zanieczyszczenia smak kawy może się naprawdę bardzo zmienić. Zmianę tę potęguje także rozwój bakterii oraz grzybów. Jeśli codzienna kawa staje się gorzka, kwaśna albo w jakiś innych sposób niesmaczna czy niearomatyczna to najczęściej jest to właśnie związane z nieprzeprowadzaniem serwisowania. Bardzo często, kiedy już przeprowadzi się taki zabieg, użytkownicy są bardzo zdziwieni jak duża może być różnica w smaku.  

FAG

Dlaczego regularny serwis ekspresu do kawy jest taki ważny?

Regularne serwisowanie ekspresu do kawy przede wszystkim przedłuża żywotność urządzenia i pozwala uniknąć wielu awarii. Kolejnym powodem, dla którego zdecydowanie warto czyścić sprzęt do przygotowania kawy jest zmiana smaku naparu, gdy stan urządzenia pozostawia wiele do życzenia.

Kiedy należy czyścić ekspres do kawy?

Ekspres do kawy należy przemy po każdym użyciu, Dodatkowo konieczne jest przeprowadzanie bardziej gruntowych zabiegów zgodnie z zaleceniami producenta.

W których elementach ekspresu gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń?

Zanieczyszczenia gromadzą się przede wszystkim w ruchomych częściach ekspresu takich jak kolba, przewody mleczne, komora zaparzania, zbiornik na wodę czy tacka na skropliny.

Czy samodzielnie można przeprowadzić skuteczny serwis ekspresu do kawy?

Jak najbardziej. Samodzielne przeprowadzenie serwisu urządzeń do parzenia kawy jest jak możliwe w zaciszu domu. Należy jedynie zaopatrzyć się w zestaw polecanych środków i stosować się do zaleceń producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsze mleko do kawy

Najlepsze mleko do kawy

Jak mówi tradycyjne tureckie przysłowie „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka…
Jak znaleźć idealną kawę?

Jak znaleźć idealną kawę?

Zastanawiasz się, jak znaleźć idealną kawę, która będzie doskonale odpowiadać Twoim gustom? Sklep z kawą…
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…