Witaj na naszym kawowym blogu!

Jakie są najlepsze dodatki do kawy latte?

dodatki do kawy

Smak kawy zależy od wielu czynników, w tym od pochodzenia i gatunku ziaren kawy, sposobu jej uprawy, zbioru, palenia oraz przyrządzenia. Na smak kawy wpływają również rodzaj gleby, klimat, wilgotność, czas przechowywania ziaren oraz jakość wody użytej do parzenia. To one decydują czy kawa ma słodki, kwaśny, gorzki, ostry, czy ziemisty smak. Ale kawosze potrafią zmieniać jej smak także dzięki odpowiednim dodatkom. Czytaj więc i parz kawę z nami, aby poczuć wyrafinowany aromat w nozdrzach i dotyk przyjemności w przełyku!

Najbardziej popularnym rodzajem ziaren kawy na świecie jest arabica, która wyróżnia się delikatnym, łagodnym, lekko korzennym smakiem. Jej konkurentka na światowych rynkach nazywa się robusta. Ma znacznie mocniejszy, gorzki smak. Jeśli chcesz skorzystać ze wszystkich zalet obu ziaren, wypróbuj mieszanki kawowe, których na rynku jest bez liku.

Jakie dodatki można dodać do kawy?

Jedni piją czarną, a inni lubią eksperymentować z dodatkami. Dzięki nimi kawa zyskuje nowe walory i można traktować ją prawie jak deser, co świetnie sprawdza się podczas wizyty gości, których chcemy poczęstować czymś wyjątkowym. W miarę jak ludzkość odchodzi od epoki białego cukru rafinowanego coraz popularniejsze są słodziki. To częste dodatki do kawy z ekspresu, które neutralizują gorycz espresso. Słodzik przyda się również kawie po turecku, czyli zalewajce.

Osoby dbające o linię preferują erytrytol, który nadaje kawie słodki smak i nie ma kalorii. Smakosze szukający zdrowszych alternatyw dla słodzenia kawy wybierają cukier trzcinowy czy miód (lipowy, gryczany, malinowy, akacjowy). Jeszcze więcej wariantów smakowych mają słodkie syropy do kawy, m.in. karmelowe, waniliowe, czekoladowe, cynamonowe czy różane.

Znaczną popularnością cieszą się tzw. zabielacze. Niektórzy do kawy dodają zimne mleko lub śmietankę. Wegańską alternatywę dla mleka są napoje roślinne, w tym sojowe, owsiane czy migdałowe. Coraz popularniejsze staje się spienianie mleka. Osoby, które nie mają ekspresu automatycznego lub ciśnieniowego z dyszą spieniającą mleko, mogą wyposażyć się w ręczny lub elektryczny spieniacz do kawy. Powstały nawet specjalnie napoje roślinne, które spieniają się lepiej od standardowych.

Co można dosypać do kawy?

Mleko oraz napoje roślinne często serwuje się z caffè frappe w celu uzyskania letniego orzeźwienia. Mleko jest także składnikiem wielu klasycznych przepisów, np. kawy po wiedeńsku, kawy mokki czy włoskiego affogato al caffè. Zdaniem wielu kawoszy, do kawy najlepiej sprawdzają się lody o smaku waniliowym, śmietankowym lub stracciatella.

Kawie mogą towarzyszyć kakao i czekolada, przyprawy (wanilia, cynamon, pieprz, kurkuma, imbir, kardamon, anyż, goździki, pieprz, chili czy gałka muszkatołowa), alkohole (brandy, whisky, grappa, ajerkoniak, rum, likiery), mięta, owoce (cytryny, limonki, pomarańcze, konfitury z owoców), zielony ogórek, miąższ dyni, tonik oraz soki owocowe (pomarańczowy), masło, starta skórka z pomarańczy, jajko (żółtko oraz białko), mięta czy cytryna.

Jakie dodatki do latte?

Kawy z dodatkiem mleka mogą zastąpić deser lub stać się eleganckim jego dopełnieniem. Wielu smakoszy eksperymentuje ze smakiem, łącząc delikatność mleka, wyrazistość specjalnie dobranych ziaren oraz kompozycję przypraw. Podstawą smakowych napojów kawowych jest latte, wybierana nie tylko ze względu na proporcje mleka do naparu, ale  spektakularny wygląd.

Kolorowe warstwy podkreślają wyjątkowość napoju, którego zwieńczeniem jest gęsta i puszysta pianka. Klasyczna latte powinna składać się z 50 ml kawy, 50 ml mleka i 50 ml pianki. Wersja macchiato to 150 ml mleka i pianki, do których dodaje się 50 ml kawy. Aby zmienić smak klasycznej kawy z mlekiem, można zastąpić go napojem owsianym, sojowym, orzechowym, ryżowym, kokosowym czy migdałowym.

Pianka z takiego mleka może jednak różnić się konsystencją i trwałością (zwłaszcza przy mleku migdałowym), ale jest możliwa do uzyskania. Z gęstego i dobrze schłodzonego przez kilka dni w lodówce mleka kokosowego możemy nawet uzyskać warstwę przypominającą bitą śmietanę.

Najpopularniejszą metodą nadawania smaku napojom kawowym jest zastosowanie syropu. W sklepach i kawiarniach kupimy dodatki w różnych wariantach: od klasycznego czekoladowego i waniliowego, po nuty korzenne, cynamonowe lub owocowe. Jeśli się na nie decydujemy, sprawdźmy, czy za smak i zapach odpowiadają naturalne składniki, a nie sztuczne aromaty.

Syropy smakowe do kawy możemy również przygotować w domu. Wystarczy zagotować wodę z cukrem i kombinacją wybranych dodatków, a następnie lekko skarmelizować, by uzyskać gęstą konsystencję i skoncentrowany smak. Najprostsze proporcje to około 1/3 szklanki wody na minimum pół szklanki cukru (można dodać więcej, jeśli syrop jest zbyt rzadki).

Czym posypać kawę latte?

Caffe latte to świetna kawowa alternatywa dla osób, które wolą smak łagodniejszy od esencjonalnego espresso lub czarnej kawy. By uzyskać dodatkowe walory smakowe, przed wykonaniem kawy na dnie szklanki można umieścić ulubiony syrop smakowy lub łyżeczkę karmelu czy miodu. Wierzch napoju posypujemy cynamonem, startą czekoladą lub gorzkim kakao.

Wiele osób niesłusznie utożsamia caffe latte i latte macchiato. Są one bardzo podobne w składzie, ale inny jest sposób ich przygotowania. W caffe latte macchiato najpierw nalewa się spienione mleko, a potem delikatnie dolewa espresso. Caffe latte jest kawą dwuwarstwową (mleko wymieszane z kawą oraz mleczna pianka), a caffe latte macchiato trójwarstwową (między dwoma warstwami mleka unosi się espresso).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Kawa parzona na zimno zdobywa coraz większą popularność na świecie. Ta innowacyjna metoda zapewnia napojowi…
Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Okazuje się, że farbowanie włosów w domu nie musi być trudnym zadaniem. Nie zawsze możemy…
Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Zdrowe paznokcie i nawilżone skórki to efekt regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniego doboru produktów. Coraz więcej…