Witaj na naszym kawowym blogu!

Jakie są najlepsze sposoby na parzenie kawy w domu

kawa w domu

Kawa jest z nami codziennie. Od filiżanki małej czarnej rozpoczynamy każdy dzień, później kawa wspiera nas w pracy czy podróży. Doceniamy jej walory smakowe i zdrowotne, poprawia nam samopoczucie, a gdy przejdziemy na dietę, pomaga gubić zbędne kilogramy. Istnieje mnóstwo sposobów, by przygotować ulubiony napój, wydobywając z kawy niezwykły smak i aromat. Warto wiedzieć, jak w warunkach domowych zaparzyć najlepszą kawę na świecie. Niezależnie czy używamy zwykłą kawiarkę, czy nowoczesny aeropress.

Aromatyczna kawa jest jednym z ulubionych napojów Polaków. Najlepiej smakuje z pięknej filiżanki lub ulubionego kubka. Pijemy kawę przygotowywaną w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym, aeropressie lub kawiarce, jednak nadal dużą popularnością cieszy się kawa „po turecku”, „po polsku” czy „zalewajka”. Coraz częściej parzy się kawę przy pomocy metod alternatywnych.

Jak parzyć kawę w domu?

Tradycyjnie w polskich domach i biurach pija się kawę sypaną, czyli zalewajkę. Jest łatwa do przygotowania w każdych okolicznościach, nawet na campingu lub pod namiotem. Zależnie od potrzeb możesz wybrać gotową kawę mieloną lub samodzielnie zmielić ziarna kawy. Świeżo mielone ziarna mają znacznie intensywniejszy aromat, który poprawia nasze wrażenia podczas degustacji.

Niezależnie od metody zaparzania duże znaczenie dla smaku kawy mają ziarna, z których korzystasz. Do indywidualnych preferencji smakowych dopasujesz gatunek, pochodzenie i stopień palenia ziaren. Kawę sypaną kupisz w każdym sklepie. W przypadku kawy mielonej ważne jest, aby w miarę możliwości zużywać ją na bieżąco. Zmielone ziarna po otwarciu paczki szybko wietrzeją, tracąc pełnię aromatu. Jeśli więc pijesz mniej kawy, kupuj mniejsze opakowania.

Do klasycznej zalewajki używaj ziaren mielonych grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego czy kawiarki. W przypadku kaw, które mają dłuższy kontakt z wodą, zapobiega to nieprzyjemnej goryczy. Zwróć uwagę, że ziarna powinny być zmielone równomiernie. Jeśli nie masz przy sobie młynka żarnowego, lepiej wybrać kawę zmieloną przez producenta.

Czym zastąpić ekspres do kawy?

Każdy z nas ma swoją ulubioną kawę. Jej smak i aromat jest unikalny. Jednak jeśli chcesz, aby kawa miała idealny smak i aromat, należy zachować pewną regułę. Za standard uważa się 6 g na 100 ml wody, czyli w przypadku tradycyjnego kubka o pojemności 250 ml powinniśmy wsypać 15 g kawy. Przyjmując, że standardowa łyżeczka zmielonej kawy waży ok. 5 g, do kubka należy wsypać trzy płaskie łyżeczki.

Kawy sypanej nie wolno zalewać wrzątkiem. Zbyt wysoka temperatura doprowadza do przeparzenia kawy, nadając jej zbyt gorzki i kwaśny smak. Optymalna temperatura wody do zaparzania kawy wynosi 90-95 st. C. Najprościej więc odczekać ok. 2-3 minuty po zagotowaniu wody i dopiero wtedy parzyć kawę. Za optymalny czas parzenia kawy sypanej przyjmuje się cztery minuty. Jeśli jednak używasz kawy drobno zmielonej, możesz skrócić go nawet do dwóch minut.

Smakosze parzonej kawy sypanej przekonują, że tajemnicą idealnego naparu jest wstępne parzenie kawy. Dzięki preinfuzji, która polega na zalaniu zmielonej kawy małą porcją wody, uwalnia się dwutlenek węgla zawarty w ziarnach, przez co kawa ma pełniejszy, bardziej aromatyczny smak. Do kubka o pojemności 250 ml można wlać około 50 ml wody, zamieszać kawę i odczekać 30 sekund. Następnie zalać pozostałą częścią wody. Kawa dłużej zaparzana zawsze zaczyna zmieniać swój smak.

Jak zaparzać kawę bez ekspresu?

Parzenie kawy sypanej bez fusów wymaga nieco więcej czasu i użycia filtrów papierowych. Wystarczy umieścić filtr w kubku, wsypać do niego kawę i całość zalać powolnym strumieniem wody. W ten sposób masz większą kontrolę nad czasem zaparzania kawy. Po upływie 2-4 minut możesz wyjąć filtr razem z fusami i cieszyć się klarownym napojem.

Jednym z najlepszych sposobów przyrządzania kawy sypanej jest parzenie we french pressie. Zaparzacz z tłokiem nie wymaga nawet użycia prądu czy płyty grzewczej. Wystarczy gorąca woda i dobra, grubo zmielona kawa. Tłok wytwarza ciśnienie, dzięki któremu kawa uwalnia pełnię smaku i aromatu. W sklepach dostępne są 1,5 litrowe zaparzacze pozwalające na przyrządzenie dużej ilości kaw, ale są również urządzenia o pojemności 300 ml czy nawet 200 ml.

Kawosze, którzy z różnych przyczyn nie parzą kawy w ekspresie, preferują kawiarki – czy to indukcyjne, elektryczne, czy na gaz. Kawa z kawiarki jest wyrazista w smaku, esencjonalna. Najbardziej przypomina kawiarniane dobre americano. Kawiarka ciśnieniowa składa się z trzech części: dolnej, gdzie wlewamy wodę, sitka do kawy i górnej z dzióbkiem. Całość wykonana jest ze stali lub aluminium.

Zasada działania zawsze jest taka sama. Woda pod ciśnieniem przedostaje się do góry, po drodze zaparzając kawę. Kawę należy zmielić stosunkowo drobno, ale nie aż tak, jak pod espresso. Zmielone ziarna wsyp na sitko. Do dolnej części nalej gorącej wody, aby kawa zaparzyła się szybciej, zakręć całość, postaw na gazie lub indukcji i czekaj aż cała kawa znajdzie się w górnej części kawiarki.

Jaka jest najlepsza metoda parzenia kawy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Każdy pije taką kawę, jaką uważa za najlepszą. To kwestia indywidualnych potrzeb i warunków parzenia. Wśród najnowszych trendów w świecie kawy spotkaliśmy się z opinią, że najlepszą kawę można zaparzyć w… syfonie. Urządzenie składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika, przypomina więc nieco sprzęt znany z lekcji chemii w szkole. Kawa przygotowana z użyciem syfonu gwarantuje bardzo żywy, słodki i subtelny smak. Wylądem przypomina mocną herbatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Kawa parzona na zimno zdobywa coraz większą popularność na świecie. Ta innowacyjna metoda zapewnia napojowi…
Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Okazuje się, że farbowanie włosów w domu nie musi być trudnym zadaniem. Nie zawsze możemy…
Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Zdrowe paznokcie i nawilżone skórki to efekt regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniego doboru produktów. Coraz więcej…