Witaj na naszym kawowym blogu!

Jakie są zalety picia kawy?

Czy regularne picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Dowiedz się, jakie są zalety oraz wady jej spożywania. Z poniższego artykułu dowiesz się:
 • Czy regularne picie kawy jest korzystne?
 • Którą kawę warto wybrać?
 • Jaka ilość kawy nie powinna zaszkodzić Twojemu zdrowiu?
 • Z jakiej kawy lepiej zrezygnować?
 • Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do spożywania kawy?
Kawa przywędrowała do nas w XVI w. ze Środkowego Wschodu. Ten napój ma nie tylko swoich zwolenników, ale i przeciwników. Gdy jedni z nich zastanawiają się, czy picie kawy ma wady, inni wymieniają tylko jej zalety. Gdzie więc leży prawda? Zawsze pośrodku. A czy słyszałeś kiedykolwiek o kawie z cykorii? Jeśli nie, zobacz również ten artykuł: Dlaczego warto pić kawę z cykorii?

Jakie są największe zalety regularnego spożywania kawy?

Wielu Polaków nie wyobraża sobie poranka bez wypicia filiżanki kawy. W ciągu roku statystyczny obywatel naszego kraju spożywa 3 kg produktu rocznie. Regularne konsumowanie tego napoju niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala przede wszystkim wyeliminować uczucie zmęczenia oraz senności, które (zwłaszcza z rana) jest bardzo powszechne. Jednak to nie jedyne jego zalety. Poniższa tabela przedstawia nie tylko korzyści wynikające ze spożywania kawy, ale również negatywne skutki jej przyjmowania. 
Zalety  Wady (wynikające ze spożywania dużych ilości kawy)
zwiększenie poziomu uwagi oraz pobudzenie wypłukanie niewielkich ilości magnezu z organizmu (należy dodać, że kawa sama w sobie jest źródłem tego pierwiastka)
zwiększenie tempa przemiany materii   zwiększenie ryzyka odwodnienia ze względu na moczopędne właściwości kawy
zmniejszenie o 21% wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego  nadpobudliwość, a nawet stany lękowe 
zmniejszenie o 65% ryzyka choroby Alzheimera  podniesienie ciśnienia krwi
obniżenie o 25% ryzyka udaru mózgu przyspieszenie rytmu pracy serca
u kobiet — zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona  bezsenność 
zmniejszenie wystąpienia cukrzycy typu 2  dekoncentracja 
działanie przeciwzapalne  zwiększone ryzyko uzależnienia 
zmniejszenie ryzyka wystąpienia marskości wątroby   
poprawienie wrażliwości komórek na insulinę   
4 filiżanki dziennie zmniejszają wystąpienie depresji o nawet 20%   
4 filiżanki dziennie obniżają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 15%  
4 filiżanki dziennie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka wątroby o 40%  
u kobiet — zmniejszenie ryzyka zgonu o 26%  
u mężczyzn — zmniejszenie ryzyka zgonu o 20%  
złagodzenie bóli głowy oraz migreny   
źródło przeciwutleniaczy   
Powyższa tabela prezentuje zalety oraz wady picia czarnej kawy. Nie można jednak zapomnieć o jej innych rodzajach. Należy do nich zarówno kawa zielona, jak i zbożowa. Czy ich  spożywanie jest korzystne dla zdrowia? Przekonaj się.  Zalety picia kawy zbożowej:
 • dostarczanie cennych składników odżywczych;
 • niskokaloryczność;
 • brak kofeiny — można ją pić o każdej porze dnia i nocy;
 • brak ryzyka uzależnienia;
 • jej delikatny charakter sprawia, że mogą ją pić osoby, które źle znoszą spożywanie kawy czarnej;
 • niższa cena w porównaniu do kawy czarnej.
Wady picia kawy zbożowej:
 • wystąpienie nietolerancji na niektóre składniki (m.in. gluten);
 • charakterystyczny smak.
Zalety picia zielonej kawy:
 • najprawdopodobniej wykazuje działanie odchudzające;
 • wykazuje właściwości antyoksydacyjne; 
 • prawdopodobnie wzmacnia włosy oraz opóźnia starzenie się skóry;
 • dostarcza kwas salicylowy, kofeinę, polifenole oraz witaminy (m.in. witamina B1, B2, B2, kwas foliowy i kwas pantotenowy);
 • dostarcza następujące składniki mineralne: magnez, wapń, żelazo, potas, fosfor, sód, miedź oraz cynk.
Wady picia zielonej kawy:
 • obniżenie poziomu glukozy (niebezpieczne dla osób przyjmujących leki antycukrzycowe);
 • wystąpienie zespołu metabolicznego;
 • zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz stłuszczenie wątroby; 
 • niskie ciśnienie;
 • wysypka, świąd skóry (bardzo często spowodowane alergią);
 • bóle głowy.
Czy kawa z chili może być zdrowa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule: Kawa z chili – jakie są jej właściwości i dlaczego warto ją pić?

Jaka kawa będzie najlepszym wyborem?

Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj ziaren, z których składa się kawa. Najpopularniejszymi z gatunków są Arabika oraz Robusta (ewentualnie mieszanki ich obu). Pierwsza z nich charakteryzuje się delikatnym smakiem i jednocześnie intensywnym aromatem. Dzięki niższej zawartości kofeiny Arabika jest polecana osobom zmagającym się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnieniem. Robustę powinny natomiast wybrać te osoby, którym zależy na mocnym pobudzeniu. Ma intensywniejszy smak od Arabiki. Charakteryzuje się nutą goryczy oraz wyższą zawartością kofeiny. Najlepsza będzie zdecydowanie mocno palona, naturalna czarna kawa. W tym miejscu należy dodać, że im mocniej ziarna były palone, tym stają się bogatsze w antyutleniacze. Zastanawiasz się, czy ten napój na pusty żołądek to dobry pomysł? Jeśli tak, sprawdź również ten artykuł: Kawa na czczo, czyli czy można pić kawę na pusty żołądek? jakie sa najwieksze zalety regularnego spozywania kawy

Jakie ilości kawy są bezpieczne i zalecane dla organizmu?

Kawa w 2016 r. trafiła do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Zaledwie 4 lata później znalazła się w tzw. Talerzu Zdrowego Żywienia. Schemat ten jest nieco mniej popularny niż wspomniana wcześniej Piramida. Jest jednak równie istotny, co ona, ponieważ przedstawia zasady prawidłowo zbilansowanej diety. Regularne picie kawy wpływa korzystnie na zdrowie. Jakie jej ilości są najodpowiedniejsze dla organizmu? Eksperci przyjmują, że jest to od 3 do 5 filiżanek dziennie. Taka dawka zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz nie prowadzi do ubocznych skutków wynikających ze spożywania kofeiny. Czy osoby starsze mogą pić kawę? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule:  Kawa dla seniorów – czy są jakieś przeciwwskazania?

Jakiego rodzaju kawy należy unikać?

Nie zaleca się picia tzw. kawy po turecku, czyli tej parzonej z fusami. Napój ten zawiera substancje, które mogą skutkować nieprzyjemnymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Co więcej — może drażnić żołądek. Na co dzień warto również zrezygnować z napojów typu cappuccino, a także instant typu 3 w 1 lub 2 w 1. Zarówno jedne, jak i drugie zawierają dodatki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kawy wysokoprzetworzone, do których należą, chociażby te rozpuszczalne mogą przyczyniać się do zakwaszenia organizmu. 

Kto powinien ostrożnie podchodzić do kawy?

Biorąc pod uwagę zalety oraz wady picia kawy można stwierdzić, że te pierwsze przewyższają drugie. Niestety, nie każdy może spożywać ten napój. Do osób, które powinny go ograniczyć, a najlepiej wyeliminować należą kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Spożywania kawy nie zaleca się również wszystkim borykającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym, owrzodzeniami w organizmie, czy nerwicą. Z tego napoju powinny również zrezygnować dzieci, osoby mające problemy z ciśnieniem, a także borykające się z anemią niedoborową (kawa ogranicza przyswajanie żelaza). Warto także dodać, że nie należy popijać tym napojem środków farmakologicznych. Regularne spożywanie kawy niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Aby nie doprowadzić do negatywnych skutków wynikających z jej picia, należy zachować umiar. Kawa, mimo wielu zalet, ma również pewne wady, o których warto pamiętać. FAQ Kawa — ile spożywać? Eksperci uważają, że warto spożywać od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Napój ten znalazł się nawet w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.  Z jakiej kawy zrezygnować? Należy unikać picia kawy parzonej po turecku, ponieważ ta może drażnić przewód pokarmowy. Eksperci zachęcają również do rezygnacji z kaw instant typu 3 w 1 lub 2 w 1, a także z napojów typu cappuccino. Co więcej — kawa rozpuszczalna może prowadzić do zakwaszenia organizmu.   Kawa — kto nie może pić? Z kawy powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Spożywanie tego napoju odradza się również osobom zmagającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym, owrzodzeniami w organizmie, czy nerwicą. Kawy nie powinny również konsumować dzieci oraz osoby borykające się z problemami z ciśnieniem, a także z anemią niedoborową.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zrównoważona produkcja kawy - prawda czy globalna mrzonka?

Zrównoważona produkcja kawy - prawda czy globalna mrzonka?

Nawet dziecko wie, że kolebką kawy jest kontynent afrykański. Owoce kawowca znano w Etiopii już…
5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nie bez powodu. Nie tylko dostarcza…
Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Kawa to, jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jeden z najpopularniejszych napoi na świecie. Kojarzona…