Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z whisky – takiej zimowej kawy nikt nie odmówi

Kawa z whisky cieszy się największą popularnością w sezonie jesienno-zimowym, gdy potrzebujemy lekkiego pobudzenia, a zarazem rozgrzania.

Z artykułu dowiesz się:
  • czym jest kawa z whisky,
  • czy kawa z whisky na zimno może rozgrzewać,
  • czy rodzaj dodanej do kawy whisky ma wpływ na smak napoju,
  • co można dodać do kawy z whisky,
  • jak przygotować kawę z whisky?
Kawa z dodatkiem whisky to dla koneserów dobrego smaku połączenie idealne – z jednej strony mogą delektować się delikatnym smakiem kawy, z drugiej zaś intensywnym, ostrym smakiem alkoholu. Tego typu napój warto wypijać zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy większość z nas potrzebuje nie tylko pobudzenia, ale dodatkowo także rozgrzania. Czytaj także: Rozgrzewająca kawa

Kawa z whisky – nie tylko dla koneserów

Kawa z whisky przez wielu uważana jest za napój spożywany wyłącznie przez prawdziwych koneserów dobrego smaku. Powodem jest fakt, iż dodaje się do niej ten specyficzny alkohol. Powszechnie jest on uważany za trunek z wyższej półki, który należy nie pić, a smakować. Początkowo kawa z whisky budziła wiele kontrowersji, jednak dziś wiadomo, że niekoniecznie jest to napój dla koneserów, a raczej dla smakoszy. Coraz częściej jest dostępna w ofercie kawiarni, możemy ją również przygotować w domowym zaciszu. Sekret aromatycznego napoju jest dodatek odpowiedniej whisky i to we właściwych proporcjach. Co istotne, kawa z alkoholem może zawierać również inne dodatki uszlachetniające jej smak. Chętnie wzbogacamy ją o:
  • mleko,
  • kostki lodu – w wersji na zimno,
  • syropy smakowe,
  • cukier trzcinowy,
  • miód lub syrop z agawy.
Po kawę z dodatkiem whisky najchętniej sięgamy jesienią i zimą, głównie ze względu na rozgrzewające właściwości napoju. Już po pierwszych kilku łykach czujemy, jak ciepło zaczyna rozchodzić się po naszej skórze. Jednocześnie można powiedzieć, że napój ten, spożywany w rozsądnych ilościach, ma pewne właściwości prozdrowotne. Pomagając rozgrzać organizm, chroni nas przez wychłodzeniem, a tym samym pojawieniem się pierwszych objawów przeziębienia. Najchętniej sięgamy po niego po powrocie z długiego, jesiennego spaceru bądź po całym dniu spędzonym na stoku.

Kawa z whisky na zimno – czy też może rozgrzewać?

Kawa z alkoholem takim jak whisky cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na właściwości rozgrzewająco-pobudzające. Niemniej jednak coraz częściej możemy spotkać ją w wersji na zimno, z dodatkiem kostek lodu lub zimnego mleka. Czy tego typu napój także może rozgrzewać? Tak, a dodatkowo wywoła pobudzenie w jeszcze większym stopniu, niż po spożyciu tradycyjnej kawy na ciepło. Zacznijmy od tego, że taki drink na zimno ma działanie rozgrzewające, co zawdzięcza obecności mocnego alkoholu. Dowiedziono naukowo, że niewielkie ilości whisky dobrze rozgrzewają organizm, jednocześnie nie powodując jego przeciążenia. Tymczasem w kontekście właściwości pobudzających kawy z whisky na zimno, warto zwrócić uwagę na to, jak długo będzie ona parzona. Otóż okazuje się, że dłuższe przygotowanie sprzyja wydzielaniu większej ilości kofeiny, która dodaje energii i pobudza do działania. Pamiętajmy jednak, by tak przyrządzonej kawy nie pić wieczorem, gdyż może ona powodować trudności w zasypianiu.

Czy rodzaj whisky ma wpływ na smak kawy?

Koneserzy jednoznacznie twierdzą, że każda whisky smakuje nieco inaczej. Dlatego też to, jaką dokładnie dodamy do kawy, będzie miało wpływ na aromat napoju. Który gatunek trunku wybrać? Poniższa tabela przedstawia ich krótką charakterystykę:
Rodzaj whisky Właściwości
Malt whisky Alkohol słodowy, wytwarzany ze słodu jęczmiennego
Grain whisky Alkohol powstający ze zbóż
Blended malt Mieszanka różnego rodzaju whisky
Whisky żytnia Zawiera nie mniej, niż 51% żyta
Whisky kukurydziana Zawiera co najmniej 80% kukurydzy.
Najczęściej wybieraną whisky jest blended malt, głównie ze względu na cenę trunku. Butelkę można kupić nawet za 50 zł, przy czym większość znawców twierdzi, że nie będzie to alkohol najwyższej jakości. Za dobrą whisky musimy zapłacić minimum 150-200 zł. Cena ta nie wydaje się wysoka, jeśli sporadycznie sięgamy po szklaneczkę trunku, jednak w przypadku, gdy ma on służyć jedynie jako dodatek do kawy, większość osób wybierze tańszą alternatywę. Do tradycyjnej kawy z whisky i mlekiem dodajemy whisky irlandzką – stąd też inna nazwa napoju, Irish Coffee. Niemniej jednak znawcy tematu uznają, że najwyższej jakości są trunki szkockie. To, jaką finalnie whisky dolejemy do naszej kawy, zależy m.in. od budżetu oraz od tego, jak często zdarza nam się wypijać drink tego rodzaju. Coraz częściej w sklepach można już kupić malutkie buteleczki z wysokiej jakości whisky, która może posłużyć właśnie jako wkładka do pełnowartościowej, rozgrzewającej kawy.

Jakie dodatki możemy wsypać do kawy z whisky?

Zimowa kawa z whisky rozgrzewa sama w sobie, jednak jej smak dla niektórych jest zdecydowanie za ostry i zbyt intensywny. Co ciekawe, przygotowując go we własnym zakresie, możemy wybierać takie dodatki, na jakie tylko mamy ochotę. Niektórzy wybierają wersję na ostro, inni decydują się przełamać moc alkoholu nutą słodyczy. Najczęściej do kawy z whisky dodajemy mleko – krowie, kozie czy roślinne. Napój z dodatkiem mleka kokosowego czy migdałowego zyskuje delikatny, słodkawy posmak. Kawę możemy też wzbogacić o dodatek cukru trzcinowego bądź, w zdrowszej wersji, o dodatek miodu czy syropu z agawy. Pożądaną słodycz można też uzyskać za pomocą syropów smakowych, np. kokosowego, czekoladowego, waniliowego. Co ciekawe, niektórzy dodają do kawy ostre dodatki, tj. odrobinę chili. Pamiętajmy, że kawę z whisky możemy zwieńczyć chmurką z bitej śmietany posypaną kakao. W wersji świątecznej do drinku dodajemy też przyprawy korzenne lub odrobinę pokruszonych pierniczków. Warto je umieścić zwłaszcza na bitej śmietanie, dzięki czemu będą stanowiły nietuzinkową, piękną ozdobę.

Najlepsze przepisy na kawę z whisky – podsumowanie

Wiadomo już, czym charakteryzuje się kawa z whisky, pozostaje więc pytanie, jak właściwie ją przygotować? Potrzebne nam będą następujące składniki:
  • 200 ml kawy,
  • 2 łyżeczki cukru, najlepiej trzcinowego,
  • 50 ml whisky,
  • 50 ml spienionego mleka.
Po zaparzeniu przelewamy kawę do szklanki, do której dodajemy alkohol oraz spienione mleko. Na koniec dosypujemy cukier. W przypadku, gdy chcemy wzbogacić drink o drobinę bitej śmietany, dodajemy ją na samą górę. Możemy posiłkować się taką gotową, w tubce, bądź przygotować ją we własnym zakresie. Bitą śmietanę posypujemy kakao bądź cynamonem. Kawa w wersji na zimno wymaga dodatku kostek lodu – 2 lub 3 sztuk – oraz zimnego mleka. Jeśli decydujemy się na przyprawy czy syrop smakowy, to najlepiej dodać to na koniec, gdy mieszanka kawy, mleka i whisky będzie gotowa. Co ciekawe, niektórzy delikatnie podgrzewają whisky przed dodaniem jej do kawy – należy jednak pamiętać, że alkoholu nie gotujemy, aby nie stracił on swoich właściwości. Warto zadbać o to, aby wszystkie składniki były ciepłe, jeśli decydujemy się wypić kawę z cukrem – dzięki temu o wiele szybciej się rozpuści.

FAQ:

Czym charakteryzuje się kawa z whisky?

Kawa z whisky, w wersji podstawowej, przygotowywana jest na bazie naparu kawowego z dodatkiem whisky oraz mleka. Charakteryzuje się właściwościami rozgrzewającymi i pobudzającymi.

Jaką whisky dodać do kawy?

W tradycyjnym przepisie na kawę z whisky znajdziemy whisky irlandzką, jednak koneserzy dodają do napoju whisky szkocką, która uchodzi za produkt z wyższej półki.

Kiedy najlepiej pić kawę z whisky?

Kawę z whisky możemy wypić w momencie, gdy potrzebujemy rozgrzać organizm. Najlepiej unikać jej późnym wieczorem, gdyż może powodować trudności z zasypianiem. Jednocześnie nigdy nie pijemy jej w ciągu dnia, jeśli zamierzamy w najbliższym czasie prowadzić pojazd mechaniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest kawa kuloodporna?

Czym jest kawa kuloodporna?

Na skróty ToggleDlaczego kawa kuloodporna jest popularna?Czy kawa kuloodporna jest dla każdego? Dlaczego kawa kuloodporna…
Kawy smakowe - jak powstają?

Kawy smakowe - jak powstają?

Kawa orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto. Doskonałą alternatywą dla…
Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Szacuje się, że 30-70% nastolatków sięga po napoje z kofeiną. Odsetek ten jest jeszcze wyższy…