Witaj na naszym kawowym blogu!

Ekspresy do kawy w zabudowie – czy warto się nimi zainteresować?

Ekspresy do kawy w zabudowie

Wyobraź sobie dom lub biuro w PRL. Czas na śniadanie, czas na relaks! Zaparzasz grubo zmieloną kawę po turecku w szklance. Obserwujesz rosnący, nieapetycznie wyglądający kożuch na powierzchni cieczy, a na dnie gromadzi się gruba warstwa fusów, które podczas picia wciskają się między zęby. Dziś kawa to poemat. W sklepach są setki ekspresów i tylko nie wiesz, który wybrać. Dlatego postanowiliśmy ci pomóc, opisując zalety różnych urządzeń do zaparzania kawy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekspresów: automatyczne, przelewowe, kolbowe, kapsułkowe. Do domu, do biura, do kawiarni. Ogromna rozpiętość cenowa i ogromny wybór marek. Dzięki dobremu ekspresowi możesz cieszyć się smakiem i aromatem ulubionej kawy. Dlatego pomyśl, zanim wybierzesz.

Kawiarka do zabudowy

Zanim udasz się do sklepu, powinieneś rozwiązać problem: ekspres do kawy – do zabudowy czy wolnostojący? Ekspres wolnostojący zajmuje sporo miejsca na blacie w kuchni. To bardzo wygodne,  gdyż można go przestawiać, lecz gdy mamy niewielką kuchnię, może się okazać, że ustawienie nie jest funkcjonalne. Musimy przecież uzupełniać wodę, dosypywać ziarna kawy i opróżniać pojemnik na fusy. Dlatego z każdej strony dostęp do ekspresu powinien być łatwy.

Ekspres do kawy pod zabudowę jest integralną częścią ścianki kuchennej obok piekarnika czy zmywarki. Nie zabiera cennego miejsca na blacie i może być tak wkomponowany w meble, że w ogóle nie będzie go widać. Każdy obecnie produkowany ekspres do kawy do zabudowy to ekspres ciśnieniowy. Większość z nich ma wbudowany młynek, ale znajdziemy również modele kapsułkowe. W ekspresach do zabudowy wszystkie przyciski sterujące są łatwo dostępne od frontu, a pojemniki i inne elementy schowane w meblach. Dostęp do zbiorników możliwy jest po wysunięciu ekspresu na specjalnych szynach lub po otwarciu jego frontu.

Komfort użytkowania urządzenia

Ekspres do kawy do zabudowy wyposażony jest w szereg funkcji i udogodnień: wyświetlacz, dyszę do spieniania mleka, rozwiązania ułatwiające czyszczenie i odkamienianie, odpowiednią pojemność zbiorników na wodę i na ziarna oraz fusy. To bardzo ważne z punktu widzenia obsługi. To, ile razy w ciągu dnia lub tygodnia ekspres poprosi nas o uzupełnienie lub opróżnienie zbiorników wyznacza komfort użytkowania urządzenia.

Oferta producentów jest bardzo szeroka. Ekspresy różnią się ceną i funkcjonalnością. Są urządzenia wyposażone w dyszę do spieniania mleka, która pozwala przyrządzić kawę z dodatkiem pianki mlecznej, np. cappuccino czy latte macchiato. Droższe egzemplarze posiadają młynek ceramiczny oraz funkcję One-Touch, która umożliwia przygotowanie kawy po jednym dotknięciu z dodatkiem mleka lub mlecznej pianki. Ekspres zapamiętuje kilka ulubionych rodzajów kawy. Duża pojemność zbiornika zapewnia zrobienie większej liczby porcji kawy.

Jaki ekspres do kawy pod zabudowę?

Polecane przez ekspertów ekspresy do kawy w zabudowie łączy wyjątkowy design, świetne wykonanie, funkcjonalność umożliwiająca sporządzanie również kaw mlecznych (mają dysze spieniające mleko) oraz niezawodność. Urządzenie renomowanego producenta precyzyjnie dobiera temperaturę parzenia, aby tworzyć aromatyczne napoje. Oferuje podwójne mielenie profesjonalnym młynkiem. Wyróżnia się również dzięki łatwemu czyszczeniu oraz robieniu dwóch kaw jednocześnie, co przydatne jest dla par i gdy zjawią się goście. Jak przystało na wysokiej jakości sprzęt, spieniacz mleka pozwala na zrobienie wielu różnych kaw, w tym mlecznych.

Jeden z najlepszych ciśnieniowych ekspresów do zabudowy zapewnia podwójny proces mielenia i parzenia, dzięki czemu gwarantuje znakomity smak pitej kawy. Łatwy w obsłudze, za sprawą intuicyjnych przycisków szybko wybierzesz i wyregulujesz specyfikę kawy. Możesz zapisać ulubione ustawienia, aby następnym razem zrobić kawę jednym przyciskiem. Urządzenie ma pojemny zbiornik (2,4 l), automatyczne czyszczenie (np. parą wodną w przypadku systemu mlecznego) oraz wysokie ciśnienie (19 barów).

Ekspres do kawy w zabudowie kuchennej

Zanim wybierzesz ekspres do zabudowy, powinieneś poznać jego wymagania instalacyjne. Za najbardziej popularne uznaje się ekspresy o szerokości 45-60 cm, wysokości 45 cm i głębokości 35-50 cm. Większe modele umożliwiają przygotowanie np. dwóch kaw jednocześnie. Natomiast mniejsze ekspresy nadają się do małej kuchni. W niewielkim wnętrzu warto sięgnąć po model, którego funkcje pozwolą np. całkowicie zrezygnować z czajnika.

Najczęściej ekspres do zabudowy montujemy we wnęce piekarnika lub w wysokiej szafce kuchennej. To zaawansowane technologicznie sprzęty o nowoczesnym wyglądzie i dodatkowych funkcjach. Elektroniczny wyświetlacz z dotykowym panelem sterującym umożliwia m.in. obsługę wbudowanego czujnika twardości wody. Przyjazną dla domowników funkcją jest wewnętrzna pamięć, na bazie której ekspres zapisuje preferowane typy kawy i po wyborze odpowiedniego programu przyrządzi ją zgodnie z raz wprowadzonymi parametrami.

Czy ekspres do kawy musi być podłączony do wody?

W dostępnych w sklepach urządzeniach do parzenia kawy możemy znaleźć dwa warianty danego modelu: z wersją ze zbiornikiem wody (oznaczanej jako „tank”) oraz ze stałym podłączeniem do wody („AD”). Ekspres TANK to urządzenie, które wodę konieczną do zaparzenia kawy pobiera ze zbiorniczka umieszczonego na stałe w urządzeniu lub poprzez bezpośrednie napełnianie wyjmowanego zbiornika. Ekspres może stać w dużej odległości od źródła wody, a do jego działania wystarczy prąd.

Natomiast ekspres AD posiada stałe podłączenie do wody za pomocą wężyka zbrojonego lub rurek typu “JohnGuest”. Dzięki temu rozwiązaniu ma stały dostęp do wody. Urządzenie samoczynnie pobiera tyle wody, ile w danym momencie potrzebuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Ekspres do kawy - dlaczego warto postawić na ekspres profesjonalny?

Ekspres do kawy - dlaczego warto postawić na ekspres profesjonalny?

Niezależnie od tego, czy planujemy otwarcie swojej kawiarni, czy chcemy unowocześnić swoje miejsce pracy –…
Top 5 kuchenek mikrofalowych dostępnych na rynku

Top 5 kuchenek mikrofalowych dostępnych na rynku

Szukając kuchenki mikrofalowej do kuchni, szybko zauważysz, że wybór jest ogromny. Te urządzenia sprzedają dziesiątki…
Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Kawa to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Młynek do kawy gwarantuje wydobycie pełni smaku z…