Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa w filiżance vs kofeina w suplementach – co ma sens?

kofeina
Kawa to drugi najczęściej spożywany napój na świecie. Podstawowym źródłem jego popularności jest duża zawartość kofeiny. Już po godzinie od spożycia odczuwalne są  pierwsze efekty. Poza nagłym pobudzeniem wpływa na pamięć i koncentrację, zwiększając wydajność mózgu. Dlatego po kofeinę często sięgają studenci oraz uczniowie. Niektórzy zamiast picia kawy wspomagają się suplementacją kofeiny. Ile pożytku przynosi łykanie tabletek z kofeiną i kiedy można ją przedawkować? Kofeina to jedna z tych substancji, która wciąż wzbudza kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że zwiększa ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka czy podrażnienia jelit, inne że wzmaga kołatanie serca i może prowadzić do nadciśnienia, a jeszcze inne że kofeina działa pozytywnie na organizm. Kto ma rację? Wszyscy po trochu.

Kofeina jako suplement u kogo się sprawdzi

Czy warto brać kofeinę? Dowiedziono, że kofeina zdecydowanie zwiększa aktywność ośrodkowego układu nerwowego, przez co po kilkudziesięciu minutach od jej spożycia odczuwamy pobudzenie, lepszy poziom skupienia i koncentracji czy zwiększoną efektywność procesów myślowych. Substancja pomaga również pozbyć się uczucia senności. Z tego względu napoje i preparaty z kofeiną są często stosowane przez studentów, osoby pracujące umysłowo, kierowców prowadzących samochody na długich trasach czy przez pracowników zatrudnionych na zmiany. Ze względu na pozytywny wpływ na metabolizm oraz gospodarkę węglowodanową w organizmie kawa jako naturalne źródło kofeiny pomaga w redukcji masy ciała. Regularne spożycie pozwala na przyspieszenie przemiany materii, a tym samym ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Substancja znajduje zastosowanie w środkach przeciwbólowych stosowanych w leczeniu migren, jako wsparcie terapii zatruć alkoholowych czy zatrucia atropiną. Wiele badań wskazuje, że kofeina przeciwdziała rozwojowi nowotworów, w tym przewodu pokarmowego. Dzięki antyoksydantom kofeina przyjmowana pod postacią kawy lub herbaty czy yerba mate to skuteczny sposób na walkę z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia się komórek. Podejrzewa się, że regularne jej spożywanie ma swój udział w zapobieganiu chorobie Alzheimera i demencji oraz innych schorzeń z objawami otępienia. Wchłanianie kofeiny do krwiobiegu następuje już w jamie ustnej, dlatego najszybsze jej działanie odczują osoby stosujące preparaty z kofeiną w formie pastylek do ssania lub gum do żucia.

Co daje suplementacja kofeiny?

Kofeina dodawana jest do niektórych farmaceutyków. Po co nam kofeina w tabletkach? Pomaga zwalczyć różnego rodzaje bóle oraz stany napięciowe. Dzięki temu, że działa rozszerzająco na oskrzela, znajdziemy ją w lekach przeciwastmatycznych. Kofeina sprzyja też wydzielaniu hormonu szczęścia – dopaminy, dzięki czemu może poprawiać humor i samopoczucie. Substancja jest także popularnym składnikiem produktów kosmetycznych. Wspiera redukcję cellulitu i spalanie tkanki tłuszczowej, korzystnie wpływa na kondycję skóry. To dlatego znajdziesz ją w balsamach, peelingach i suplementach. W przeciwieństwie do kawy suplementy diety z kofeiną są pozbawione związków szkodliwych, np. diterpenów, które mogą być odpowiedzialne za wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi. Suplementy o naturalnym składzie to dużo lepsze rozwiązanie niż energetyki.

Czy kofeina w tabletkach jest bezpieczna?

Osoby, które nie chcą lub nie mogą spożywać produktów zawierających kofeinę korzystają z alternatywy, jaką są tabletki z kofeiną. O suplementacji kofeiną warto pomyśleć w sytuacjach wymagających szczególnego skupienia umysłowego. Kofeina w tabletkach to także nieodłączny element treningów dla wielu sportowców. Zażycie jej godzinę przed ćwiczeniami pozwala zwiększyć intensywność sesji oraz czas jej trwania. Ciało pełne energii jest bardziej odporne na zmęczenie, dzięki czemu efekty treningu okazują się znacznie lepsze. Czy kofeina w tabletkach jest zdrowa? Nadmiar substancji może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, takich jak nadpobudliwość, arytmia, bezsenność, drżenie rąk i ból głowy.

Ile tabletek kofeiny dziennie?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, zalecaną maksymalną dzienną dawką kofeiny dla dorosłego człowieka jest 400 mg. Jedna czarna kawa o pojemności 125 ml zawiera ok. 85 mg, dlatego nie powinniśmy spożywać więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie. W przypadku korzystania z suplementów diety, w tym tabletek z kofeiną, konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Zwykle przyjęcie 1-2 tabletek dziennie w pełni zaspokaja nasze potrzeby i przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku spożywania kofeiny przed treningiem często poleca się dawkowanie w zakresie 1-3 mg na kilogram masy ciała na około 30-60 minut przed jego rozpoczęciem. Rynek suplementów oferuje najczęściej kapsułki o zawartości 100-200 mg kofeiny na porcję. Czy 200 mg kofeiny to dużo? Tyle kofeiny znajduje się w około dwóch filiżankach espresso lub jednej filiżance zwykłej kawy parzonej. Śmiertelna dawka kofeiny wynosi 150 mg na kilogram ciała, dlatego przedawkowanie skutkujące zgonem zdarza się niezwykle rzadko. Mimo to regularne przyjmowanie większych ilości niż 400 mg dziennie może spowodować nieodwracalne skutki uboczne.

Czy kofeinę można brać codziennie?

Tak, ale trzeba pamiętać o maksymalnym dziennym spożyciu, dostosowanym do masy naszego ciała. Dużym ryzykiem jest zbyt późne spożycie suplementów. Kofeina w organizmie działa długo, a jeśli dostarczysz ją sobie późnym popołudniem lub wieczorem, wpłynie negatywnie na jakość snu. Masz wtedy również problemy z zasypianiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Kawa parzona na zimno zdobywa coraz większą popularność na świecie. Ta innowacyjna metoda zapewnia napojowi…
Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Okazuje się, że farbowanie włosów w domu nie musi być trudnym zadaniem. Nie zawsze możemy…
Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Zdrowe paznokcie i nawilżone skórki to efekt regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniego doboru produktów. Coraz więcej…