Witaj na naszym kawowym blogu!

Świąteczna kawa – co musi w sobie zawierać?

świąteczna kawa z piankami
Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi się w całym mieszkaniu. Z artykułu dowiesz się:
  • czym jest świąteczna kawa,
  • jakie składniki powinna zawierać kawa zimowa,
  • jakie są zalety picia zimowej kawy,
  • jak przygotować świąteczną kawę w domowych warunkach?
W święta Bożego Narodzenia, a także okresie przedświątecznym każdy z nas potrzebuje odrobiny pobudzenia. Sięgamy więc po kawę, jednak warto zadbać, aby zachwycała ona smakiem i aromatem przypraw korzennych oraz innych, równie ciekawych dodatków. Kawę zimową możemy też pić poza okresem świątecznym – nie tylko pobudza, ale i świetnie rozgrzewa w chłodne dni. Czytaj także: Kawa z whisky – takiej zimowej kawy nikt nie odmówi

Czym jest świąteczna kawa?

Kawa z wanilią, bitą śmietaną, a może odrobiną czekolady? Każdy z nas posiada własną definicję zimowych smaków, które pozwalają oderwać od szarej i nieco ponurej rzeczywistości. Niemniej jednak święta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą nam się z różnego rodzaju przyprawami korzennymi i to właśnie one powinny znaleźć się w prawdziwej, świątecznej kawie. Może więc zawierać ona dodatek:
  • cynamonu,
  • kardamonu,
  • przyprawy piernikowej,
  • gałki muszkatołowej.
Co ciekawe, wiele osób przygotowuje ją w wersji na ostro, z dodatkiem chili. Alternatywnym rozwiązaniem jest również sok z pomarańczy, który powinien iść w parze z odrobiną czekolady. Do świątecznej kawy możemy dodać wybrany syrop smakowy, na przykład waniliowy. Doskonale smakuje także kawa z syropem klonowym, który swoją konsystencją przypomina miód. Co ciekawe, gdybyśmy przenieśli się za Ocean, to typowa świąteczna kawa, jaką tam spotkamy, podawana jest z piankami. Kawa z piankami brzmi dla nas nieco egzotycznie, jednak Amerykanie uwielbiają ją właśnie w tym wydaniu.

Jakie składniki muszą się znaleźć w każdej zimowej kawie?

Kawa świąteczna niejedno ma imię, o czym można się przekonać, poszukując idealnej receptury. Niemniej jednak pewne składniki muszą się w niej znaleźć obowiązkowo. Mowa tutaj przede wszystkim o samej podstawie, czyli kawie. Chcąc rozsmakować się w tym wyjątkowym napoju, warto postawić na 100% arabiki. Dobrze, aby była ona wypalana nie wcześniej niż 3 miesiące przed świętami oraz aby nie była ona zbyt ciemno wypalona. Z takich ziaren przygotujemy pyszne espresso, na bazie którego następnie stworzymy własną mieszankę świąteczną. Możemy także posiłkować się innym rodzajem kawy – ważne, aby była ona aromatyczna i smaczna, gdyż to właśnie ona jest w całym napoju najważniejszym elementem. O tym, niestety, często zdarza nam się zapominać, gdyż skupiamy się niemal wyłącznie na dodatkach. Zimowa kawa powinna zawierać w sobie również przyprawę korzenną  wybór konkretnej zależy wyłącznie od naszych preferencji. Większość osób decyduje się dodać cynamon, jednak z powodzeniem możemy posiłkować się też kardamonem czy nawet goździkami. Teoretycznie świąteczna kawa mogłaby bazować na naparze oraz przyprawach korzennych, które dodają jej niesamowitego aromatu. Niemniej jednak większość osób preferuje świąteczny napój w wersji mlecznej – do kawy możemy dodać zarówno mleko krowie, jak i roślinne, wedle własnych upodobań. Pamiętajmy jednak, że mleko roślinne może zawierać specyficzny posmak, który niekoniecznie dobrze będzie komponował się z wybranymi przyprawami korzennymi. Osoby, które preferują kawę na słodko, powinny dobrać do niej syrop klonowy, miód bądź wybrany syrop smakowy – dobrze sprawdza się zwłaszcza czekoladowy, waniliowy czy piernikowy.

Jakie są zalety picia zimowej kawy?

Kawa z cynamonem czy innymi przyprawami korzennymi znajduje się w ofercie niemal każdej kawiarni. Chętnie przygotowujemy ją również w domowym zaciszu, zwłaszcza jeśli uwielbiamy eksperymentować z nowymi smakami. Skąd wzięła się tak duża popularność kawy zimowej? Jej sekretem jest przede wszystkim niepowtarzalny smak, dzięki któremu przenosimy się mentalnie w okolice świąt Bożego Narodzenia. Lubimy otaczać się elementami, które kojarzą nam się ze świątecznym czasem. To właśnie dlatego ulice miast udekorowane są już na początku grudnia, podobnie jak nasze domy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić sobie na smaczny napój świąteczny, przygotowany na bazie kawy. Pozwala on odprężyć się, zrelaksować i mentalnie przenieść w okres Bożego Narodzenia, co definitywnie poprawia nam nastrój. Dobrej jakości kawa, która będzie głównym składnikiem napoju, delikatnie pobudzi nas do życia. Kawę świąteczną zwykle pijemy w godzinach popołudniowych, gdy odczuwamy lekki spadek formy. Możemy przygotować, w zależności od potrzeb, słabszy bądź mocniejszy napar. Zaletą napoju zimowego jest fakt, iż przyrządzimy go również na bazie kawy bezkofeinowej bądź zbożowej – zawsze smakuje idealnie, głównie ze względu na intensywny smak przypraw korzennych. Jednocześnie świąteczna kawa rozgrzeje nas od środka, zwłaszcza w chłodne dni. Warto wtedy dodać do niej odrobinę chili bądź nawet whisky. Niektórzy są zdania, że świąteczna kawa po długim spacerze w mroźny dzień uchroni nas przed przeziębieniem. Pamiętajmy, że wypijając ją, dopieszczamy nasze kubki smakowe oraz poznajemy nowe możliwości przygotowywania kawowego napoju.

Przepis na domową świąteczną kawę

Świąteczną kawę możemy bez większego wysiłku przygotować w domowym zaciszu. Nie musimy nawet posiadać specjalistycznego ekspresu czy innego rodzaju sprzętu – możemy posiłkować się espresso z kawiarki. Bazą każdego napoju będzie około 50 ml espresso, choć w razie potrzeby możemy przygotować większą jego ilość. W poniższej tabeli znaleźć można ciekawe przepisy na najpopularniejsze kawy w zimowym wydaniu:
Rodzaj kawy Składniki Jak przygotować?
Kawa z cynamonem – podwójne espresso, – pół szklanki mleka, – płaska łyżeczka cynamonu, – 2 kostki czekolady, Mleko podgrzewamy, rozpuszczając w nim czekoladę. Dodajemy większość cynamonu, po czym całość przelewamy do kubka z kawą. Wierzch posypujemy cynamonem oraz opcjonalnie startą czekoladą.
Kawa z chili – 200 ml wody, – 2 plasterki pomarańczy, – szczypta chili, We wrzątku zagotowujemy chili z plasterkami pomarańczy. Całość gotujemy przez około 2 minuty, po czym dodajemy do kubka z kawą.
Kawa piernikowa – pół szklanki mleka, – łyżeczka przyprawy do piernika (ważne, aby nie zawierała mąki), – aromat waniliowy, – szczypta gałki muszkatołowej, – kakao do dekoracji, Mleko podgrzewamy, dodajemy do niego przyprawę do piernika, aromat waniliowy oraz gałkę muszkatołową. Całość przelewamy do kubka z kawą i dekorujemy odrobiną kakao. Możemy również posłużyć się gotowym syropem piernikowym – to wersja kawy na szybko.
Kawa z czekoladą – pół szklanki mleka, – łyżeczka ciemnego kakao, – odrobina cynamonu do smaku, – aromat waniliowy, – starta czekolada do dekoracji, Mleko podgrzewamy z kakao, cynamonem oraz aromatem waniliowym. Całość przelewamy do szklanki z kawą, dekorujemy startą czekoladą. Opcjonalnie możemy także dodać na górę bitą śmietanę, którą posypiemy płatkami czekoladowymi.
Przygotowując kawę na słodko, pamiętajmy, aby nie dodawać do niej cukru – zamiast niego możemy posłużyć się syropem klonowym czy miodem. Są to zdrowsze, a zarazem bardziej aromatyczne dodatki. Jednocześnie miód posiada pewne właściwości prozdrowotne, jednak nie możemy dodać go do gorącego napoju. Aby zachował on swoje właściwości, musimy poczekać, aż kawa nabierze temperatury pokojowej. Dobrym sposobem na dosłodzenie kawy jest wykorzystanie syropu smakowego – niektóre jego rodzaje możemy przygotować samodzielnie, w domowym zaciszu.

Jak przygotować świąteczną kawę?

Bazą każdej świątecznej kawy jest espresso, do którego dodajemy przyprawy korzenne. Możemy także użyć mleka, czekolady, pomarańczy czy rozgrzewającego chili.

Co daje picie świątecznej kawy?

Świąteczna kawa nie tylko pobudza, lecz również pozwala mentalnie przenieść się w okolice świąt Bożego Narodzenia, co poprawia nam nastrój. Jednocześnie może rozgrzewać, dzięki ostrym dodatkom bądź przyprawom korzennym.

Czym dosłodzić świąteczną kawę?

Kawę świąteczną najlepiej dosłodzić miodem bądź syropem klonowym. Możemy również przygotować własny syrop smakowy, na przykład piernikowy, waniliowy czy czekoladowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa z Australii - co o niej wiemy?

Kawa z Australii - co o niej wiemy?

Kawa z Australii zachwyca swoich mieszkańców wyjątkowym smakiem. Australijczycy traktują ten napój niemal jako codzienny…
Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Miliony ludzi na świecie słowo „kawa” kojarzą teraz ze Starbucksem. To legenda biznesu w amerykańskim…
Kapsułkowe ekspresy do kawy - ranking 2022

Kapsułkowe ekspresy do kawy - ranking 2022

Zrobienie aromatycznej kawy zajmuje kilka minut, a picie małej czarnej jest codziennym rytuałem wielu osób.…