Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa a leki – z jakimi nie powinno się jej łączyć?

kawa a leki
Niektórzy z nas piją kawę regularnie o różnych porach dnia, ale nigdy nie powinniśmy zapominać, że nie jest ona napojem neutralnym dla organizmu. Połączenie kawy z lekami bywa niewskazane, dlatego zawsze trzeba uważnie czytać ulotki producentów medycznych. Z jakimi lekami można łączyć kawę? Czym może zakończyć się popijanie lekarstw kawą przy śniadaniu? Okazuje się, że są schorzenia, kiedy picie kawy o nieodpowiedniej porze może być nawet zagrażać życiu. Regularne picie kawy może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, o czym dokładnie pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Ale jeśli myślisz, że popijając poranną kawą przewidziane na tę porę dnia lekarstwa uzyskasz podwójny efekt leczniczy, jesteś w błędzie. Kawa wpływa na metabolizm, co może odbić się na skuteczności stosowanej terapii medycznej.

Kawa a zażywane leki

Czy kawę można łączyć z lekami? Rodzaj płynu, którym popijamy preparaty lecznicze, może wpływać na czas rozpadu tabletki lub kapsułki oraz przyspieszać czy opóźniać działanie substancji czynnej. W wyniku kontaktu tych substancji w organizmie może dojść do interakcji między nimi. Efektem może być zmiana profilu działania leku, np. siły, czasu oraz przebiegu reakcji organizmu. Może to doprowadzić do osłabienia skuteczności terapii, co bywa szkodliwe dla zdrowia. Według wskazań lekarzy potwierdzonych badaniami, do interakcji kofeiny z lekami dochodzi najczęściej na etapie wchłaniania. Oznacza to, że kawa może niekorzystnie wpływać na działanie leków, jeśli jest przyjmowana z nimi w niewielkim odstępie czasu. Dlatego lekarze mają podstawowe zalecenie: nie popijaj leków kawą. Najbezpieczniej jest zawsze używać wody bez żadnych dodatków. Wówczas nie musimy obawiać się wystąpienia interakcji i osłabienia stosowanej kuracji. Tym bardziej, że często nie znamy zarówno mechanizmu działania substancji czynnej lekarstwa, jak i jego możliwych interakcji z innymi związkami. Kofeina zawarta w kawie może więc nasilić lub osłabić aktywność leków.

Kawa a leki przeciwdepresyjne

Jakich leków nie wolno łączyć z kawą? Przede wszystkim kawą nie powinniśmy popijać leków antydepresyjnych. Kawa może podrażniać żołądek. Podobne skutki uboczne mają również niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. Dlatego wspólne stosowanie tych substancji naraża nas na podwójnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czego nie można łączyć z kawą? Zdarza się, że kawa niweluje skutki stosowania leków uspokajających. Kawa dzięki zawartej w niej kofeinie ma działanie pobudzające, stąd nie powinniśmy jej pić, gdy nasz organizm potrzebuje wyciszenia i uspokojenia.

Kawa a leki przeciwbólowe

Zdrowym połączeniem nie są również kawa i leki przeciwbólowe. Wiele środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zawiera już kofeinę, dlatego zażycie ich krótko po lub przed wypiciem kawy prowadzi do wzmocnienia działania leków przeciwbólowych. Jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na działanie kofeiny, możemy wtedy cierpieć z powodu skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, zaburzenia koncentracji uwagi, rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca czy zaburzenia rytmu serca.

Leki, których nie wolno popijać kawą

Kofeina może nieznacznie osłabiać działanie niektórych antybiotyków albo wzmacniać negatywne skutki uboczne innych. Z kofeiną nie lubią się lekarstwa na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, refluks, osteoporozę, niektóre leki na przeziębienie. Powinniśmy unikać spożywania kawy przy przyjmowaniu suplementów żelaza, wapnia lub potasu. Przy nadciśnieniu tętniczym kawę należy wypić przed ich zażyciem, gdyż może wpływać na metabolizm substancji leczniczych.

Kawa a leki na tarczycę

Kawa zakłóca działanie leków na niedoczynność tarczycy. Przy przyjmowaniu hormonu tarczycy konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania lub porannej małej czarnej. Coraz częściej jednak lekarze wspominają o konieczności odroczenia wypicia filiżanki kawy do 2-3 godzin od przyjęcia tabletki z hormonem. Ale nie tylko kawa może mieć wpływ na wchłanianie leku. Obecny w mleku i przetworach mlecznych wapń jest główną przyczyną zakazu jednoczesnego przyjmowania leków i nabiału. Pierwiastek ten osłabia proces przyswajania substancji leczniczych, zwłaszcza antybiotyków.

Kawa a leki przeciwzakrzepowe

Choroba zakrzepowa, która popularnie nazywana jest zakrzepicą, to schorzenie, z którym boryka się coraz więcej osób nie tylko w podeszłym wieku. Zakrzepica często przez długi czas rozwija się bez widocznych objawów, przez co jest jeszcze bardziej groźna. W wyniku zakrzepicy w naczyniach krwionośnych powstają skrzepy, które blokują drożność żył i mogą powodować jej nieprawidłowy przepływ. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na zakrzepicę należą m.in. palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, ciąża, predyspozycje genetyczne, siedzący lub leżący tryb życia. Ważną rolę przy leczeniu zakrzepicy odgrywa prawidłowa dieta, co w praktyce oznacza konieczność zmniejszenia spożycia kawy. Skutki nieprzestrzegania prawidłowej diety przy zakrzepicy są groźne. Najgorszym powikłaniem zakrzepicy jest zator tętnicy płucnej, który powoduje zatrzymanie krążenia, oddychania i natychmiastową śmierć.

Ile po tabletkach można pić kawę?

Po jakim czasie można wypić kawę po lekach? Lekarze radzą, aby zachować minimum 2-godzinny odstęp pomiędzy zażywaniem lekarstw a wypiciem kawy. Aby uniknąć możliwych skutków ubocznych związanych z równoczesnym spożywaniem kofeiny i dowolnych leków, powinniśmy zainteresować się kawą bezkofeinową. Napar z ziaren z dobrych palarni można pić na zdrowie mimo terapii farmakologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Jakie są najlepsze kawy do cold brew?

Kawa parzona na zimno zdobywa coraz większą popularność na świecie. Ta innowacyjna metoda zapewnia napojowi…
Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić?

Okazuje się, że farbowanie włosów w domu nie musi być trudnym zadaniem. Nie zawsze możemy…
Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Naturalne składniki w pielęgnacji paznokci i skórek – co warto stosować na co dzień?

Zdrowe paznokcie i nawilżone skórki to efekt regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniego doboru produktów. Coraz więcej…